Eman Pluhař: Ve volbách do EP se německá extrémní pravice sotva uplatní, ale spoluvytváří klima v Evropě

20.04.2014 14:25 | Zprávy

Helmut Schmidt nepíše knihy jako Samuel Huntington či Robert Kagan, ale o německé zahraniční politice jich napsal dost. A v případě Ukrajiny ještě uprostřed hráčských vášní v médiích připomněl, že i nadále existují dějiny a specielně německé dějiny. A příkazem dne a hodiny je proto nezapomínat (na světovou válku a 20 miliónů mrtvých na sovětské straně). A pak také pravil, že je to vlastně zázrak, když dnešní „Rusové nenávist k Němcům nechali za sebou.“

Eman Pluhař: Ve volbách do EP se německá extrémní pravice sotva uplatní, ale spoluvytváří klima v Evropě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Německý exkanceléř (95) totiž v této válce byl. Dokonce spolu o tom mluvili s Brežněvem z druhé strany východní fronty. Ale důvěru k Němcům Brežněv získal od Willyho Brandta, protože ten „za války bojoval proti Hitlerovi.“ Změna ruského pohledu na Němce je pro Německo podle Schmidta dar nebes. Ale Ukrajinci to vidí jinak a vytýkají Schmidtovi, že jim upírá právo na sebeurčení. V ukrajinském konfliktu mohou německé dějiny také snadno kolidovat s postavením Německa na východním okraji NATO.

Jak se změnil vztah Němců k Rusům, Židům, slovanským národům a všem ostatním? Dnešními německými stoupenci árijské mytologie se zabývá německá BIS, Spolkový úřad pro ochranu ústavy, oddělení pravicového extremismu (souhrnné označení pro neofašistické, neonacistické a ultranacionalistické ideologie a aktivity). V této statistice je tato ideologická a nebezpečná tradice zastoupena na samém okraji dnešního politického spektra hlavně Národně demokratickou stranou Německa (NPD), která v minulých volbách obdržela 1,6% hlasů a Republikánů (0,6%), kteří se mezitím s NPD sloučili.

Za celou dobu od roku 1949, respektive za celých téměř sedmdesát let, statistika říká, že v zemi existovalo, vzniklo a zaniklo, bylo povoleno či zakázáno, celkem na 240 stran extrémní pravice. V roce 1945 se Američanům podařilo na poslední chvíli zachránit členskou evidenci NSDAP, která obsahovala 11 miliónů kartiček. Teď po sjednocení Německa jsou uloženy ve Spolkovém archivu v Berlíně, přístupny vědě a kvalifikované veřejnosti. Momentálně je využívá výzkumný projekt profesora Jürgena Faltera z Mohučské university na téma sociální struktura členské základny Hitlerovy politické strany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.