Erika Hájková: Lékaři nemají na léčbu cukrovky čas. Vezměme si své zdraví zpět!

29.08.2015 15:39 | Zprávy

Erika Hájková přináší text prof. Anny Strunecké,která v návaznosti na svou nejnovější knihu popisuje znepokojivé obrysy jedné z nejméně diskutovaných nemocí naší doby

Erika Hájková: Lékaři nemají na léčbu cukrovky čas. Vezměme si své zdraví zpět!
Foto: wired.co.uk
Popisek: Měření hladiny cukru v krvi - ilustrační foto

Ohledně takzvaných „civilizačních chorob“ panuje velmi zvláštní asymetrické ticho v oblasti informací: na „svobodném internetu“ se dočteme návody na nejrůznější šetrné a rychlé alternativní způsoby léčby, zatímco oficiální medicína jako by se – až na výjimky (s jednou z nich jsme si před časem na Protiproudu povídali) – tvářila, že nic než často brutální oficiální „léčba“ není.

Léčba, nebo léky?

Přitom ona „léčba“ je pro pacienta někdy horší, než nemoc, kterou má vyléčit. Poplatná zájmům farmaceutického molocha, „strká“ medicína do pacientů pilně rozličné chemikálie a obvykle přitom pomíjí téměř úplně či zcela jedoduché, přírodní prostředky, které by nemoc mohly zastavit či vyléčit. Především u civilizačních nemocí totiž platí, že jde o choroby z nadbytku a/nebo z nesprávného způsobu života.

Cukrovka, která se šíří mezi lidem českým jako požář suchou travou, zaujímá mezi civilizačními chorobami zvláštní místo. Na jedné straně je fakt, že je „léčena“ alespoň relativně slušně – tj. primárně poukazem na nutnou změnu životosprávy. Současně jsou ovšem podávána antidiabetika, případně léky na tlak a podobné „chuťovky“, které od jednoho příznaku odpomohou, ale zpravidla zase pár jiných přidají – a při změně životosprávy jsou většinou, jak tvrdí někteří zasvěcení badatelé, vlastně zhola zbytečná.

To tedy platí o diabetu 2. typu. Cukrovka 1. typu (tedy ta, při níž se nedostatečně tvoří inzulin, nikoli ta, při níž na něj tělo nereaguje) je další zajíamvou kapitolou, kterou si ovšem necháme na některý z příštích článků. Prozatím se věnujme „cukrovce číslo dvě“, která je v Českých zemích a nejen v nich vlastně ve skutečnosti „cukrovkou č. 1“.

O epidemii samotné i o tom, jak ji zastavit, napsala Protiproudu vědkyně, která se nerozpakuje cukrovku i to, jak s ní žít, zkoumat spíše z hlediska zdravého selského rozumu, než farmaceutických zisků. Bude zajímavé sledovat, zda i její nejnovější kniha právě na téma cukrovky vyvolá stejné vášně, jako její – dlouholetou vědeckou prací podložené – závěry kolem dětských očkování, o nichž jsme zde vícekrát psali. Stejně jako její předchozí práce má totiž kniha z hlediska mediálního (a medicínského) mainstreamu jednu vadu: říká věci tak, jak jsou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…