Erika Magdalena Peprná: Je „syrské příměří“ ve skutečnosti puč proti Obamovi?

26.12.2015 19:00 | Zprávy

Erika Magdalena Peprná analyzuje možné pozadí „skandálního“ předvánočního odhalení tajné spolupráce špiček americké armády s Putinovým Ruskem a klade si v této souvislosti závažné otázky.

Erika Magdalena Peprná: Je „syrské příměří“ ve skutečnosti puč proti Obamovi?
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA

Na počátku vánočního týdne se vynořila extrémně zajímavá kauza, týkající se samotných základů naší geopolitické reality: jejím původcem je proslavený, kontroverzní americký novinář Seymour Hersh a hraje se v ní - jak jinak - o aktuální pupek světa, o Sýrii. A zprostředkovaně - jak jinak - o osudy nás všech. 

Hersh zveřejnil v respektovaném britském magazínu London Review of Books článek, zabývající se skrytou stránkou syrského konfliktu. Stojí za ní armádní a zpravodajské špičky a politici o ní nemusejí nutně vůbec vědět. Včetně vrcholných představitelů velmocí.

Puč v Americe?

Podle Hershe členové nejvyššího vojenského vedení Spojených států zorganizovali už v roce 2013 tajnou spolupráci a výměnu informací mezi vojenskými špičkami Německa, Izraele, Ruska a USA. Účel? Zmařit Obamovu politiku, která velela odstranit Bašára Asada z čela Sýrie. A také položit základy pro vstup Ruska do syrského občanského konfliktu. Generálové - na čelném místě tehdejší velitel generálního štábu (Joint Chiefs of Staff) Martin Dempsey - totiž věřili, že Obamova strategie pro boj s Islámským státem (ISIS) je naprosto pomýlená.

Spojí se nakonec "realistické síly" ve Spojených státech s Ruskem a Čínou při "dělení moci" v budoucí světovládě?

To je jen jedno z mnoha odhalení v Hershově pátrání. Všiml si ho i Steven Rosenfeld na serveru AlterNet. Jeho shrnutí Hershova textu, které posléze převzal i server russia-insider a další média, končí otázkou: “Opravdu Obamu oklamali vlastní generálové, pokud jde o válku v Sýrii? Opravdu věří americké vojenské špičky, že si Bílý dům vybral v syrském konfliktu špatnou stranu a musí se vyrovnat s faktem, že Spojené státy, Rusko a Čína mají společné cíle, co se týče boje s islamistickým extrémismem? Opravdu generálové Obamovi tak málo věřili, že si troufli vytvořit vlastní linii zahraniční politiky, která evidentně uspěla více, než ta prezidentova - protože na počátku roku 2016 je Bašár Asad v Sýrii stále u moci? Pokud máme věřit Hershovi, odpovědi na předchozí otázky znějí - ano, ano a ano.”

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Rozklad EU

Souhlasím s vámi, že EU svou zelenou a nerealistickou politikou nahrává svému rozkladu. Kdo přesně je za takovou politiku zodpovědný? Kdo vlastně celou tu EU řídí? Přijde mi, že se dost poslanců staví proti řadě nařízení, ale k čemu to je? K čemu vás volíme, jestli přes vás vše prochází? Kritizovat ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 1

15:57 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 1

Směr života jednotlivce často určují náhodná setkání. Je tomu tak i v případě, o němž začínám psát.