Experti na integraci kritizují vrcholné politiky zemí za výroky o uprchlících

05.08.2016 20:05 | Zprávy

Vicepremiér a ministr financí Andej Babiš minulý týden zveřejnil svůj názor, že by Česko nemělo přijmout ani jediného uprchlíka, protože neexistuje způsob, jak by se mohl začlenit do naší společnosti, ministr vnitra Milan Chovanec následně navrhl zpřísnit ochranu hranic s Německem. Podobné názory vyslovil tento týden i prezident Zeman, který se domnívá, že byť jediný migrant by představoval ohrožení pro Českou bezpečnost.

Experti na integraci kritizují vrcholné politiky zemí za výroky o uprchlících
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Švýcarský byznysman Emmanuel Ziehli, který se stará o rádio pro uprchlíky

Organizace pro pomoc uprchlíkůM (OPU) a Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) jsou znepokojené odmítavými postoji vrcholných politiků naši země vůči přijímání uprchlíků a migrantů obecně. Považujeme je za zbrklé a populistické reakce na současnou situaci v Evropě v období začínajících kampaní před regionálními volbami, které nezohledňují fakta a zkušeností z minulosti které ukazují opak jejich názorů.  

Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci (SIMI), které je členskou organizaci Konsorcia, k tomu podotýká:  „Ke konci roku 2015 žilo v ČR celkem 3644 osob s udělenou mezinárodní ochranou. Drtivá většina z nich se velmi dobře integrovala, z řady z nich stali úspěšní čeští občané. Slova Babiše o neschopnosti uprchlíků se integrovat jsou tak nepravdivá a nebezpečná, společnost dále rozdělují a zřejmě mají za cíl odvést pozornost od kauz typu Čapího hnízda nebo odchodu poslankyně Zelienkové z hnutí ANO.“

Obě organizace mají více než dvacetileté zkušeností s integrací cizinců, a to včetně azylantů, a mohou tak  potvrdit, že Česká republika je schopná úspěšně integrovat stovky nově příchozích azylantů  ročně. Tuto zkušenost máme už z období válek na Balkáně nebo v Čečensku, kdy v České republice žádalo o azyl mnoho tisíc lidí ročně. Drtivá většina  azylantů z té doby je dnes úspěšně začleněná do české společnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.