Feng Biao: Padesát let navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a EU: plodné úspěchy a světlé vyhlídky
21.07.2025 11:30 | Komentář
V roce 1975 vedoucí představitelé staré generace Číny a Evropské unie s mimořádnou politickou odvahou a vynikající strategickou prozíravostí odhodlaně přerušili konfrontaci mezi oběma tábory a učinili historické rozhodnutí o navázání diplomatických vztahů, čímž otevřeli dveře výměnám a spolupráci mezi Čínou a EU.
Foto:
Čínské velvyslanectví v České republice
Popisek: Čínský velvyslanec v České republice, Feng Biao
U příležitosti 50. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a EU se v Pekingu brzy uskuteční nové setkání vedoucích představitelů Číny a EU, na němž obě strany zhodnotí historii vývoje vztahů mezi Čínou a EU a jejich plodné úspěchy a společně vypracují nový plán spolupráce mezi Čínou a EU. Rád bych využil této příležitosti a představil našim českým přátelům vztahy mezi Čínou a EU očima Číny v naději, že to pomůže české straně lépe pochopit přátelství a spolupráci mezi Čínou a EU.
Za posledních 50 let byla spolupráce Číny a EU v různých oblastech plodná a přispěla k vzájemnému rozvoji a pokroku, přičemž strategický význam a globální dopad vztahů mezi Čínou a EU jsou stále zřetelnější. Čína je jedinou velkou zemí, která s EU vytvořila model všestranné spolupráce, vedený setkáními vedoucích představitelů a podporovaný dialogy na vysoké úrovni v oblasti strategie, hospodářství a obchodu, životního prostředí a klimatu, digitálních a mezilidských a kulturních, s více než 70 mechanismy dialogu pokrývajícími různé oblasti a úrovně. Roční objem obchodu mezi oběma stranami vzrostl z 2,4 miliardy amerických dolarů na více než 780 miliard amerických dolarů a do čínských domácností se dostalo evropské zboží, jako je české pivo, francouzské šampaňské, irské a nizozemské mléčné výrobky, španělský olivový olej atd. Objem vzájemných investic vzrostl z téměř nuly na téměř 260 miliard USD, z toho čínské podniky investovaly v Evropě více než 100 miliard USD, založily v Evropské unii více než 2 800 podniků s přímými investicemi a zaměstnaly více než 270 000 zahraničních zaměstnanců. Čína a EU rovněž provedly plodnou koordinaci a spolupráci v oblastech, jako je řešení změny klimatu a podpora ekologické transformace. Za zmínku stojí, že čínský průmysl elektrických vozidel a baterií pro novou energii vytvořil nové ohnisko pro investice v Evropě, což je silným impulsem pro spolupráci Číny a EU v oblasti ekologických a nízkouhlíkových technologií, a na českém trhu se objevují elektromobily s čínskou značkou.
Čína a EU jako druhá a třetí největší ekonomika na světě mají časté hospodářské a obchodní výměny a konkurence a třenice jsou nevyhnutelné, což je třeba vnímat objektivně. Je třeba zdůraznit, že současná situace v oblasti hospodářské a obchodní spolupráce mezi Čínou a EU je výsledkem makroekonomického prostředí, podmínek mezinárodního obchodu a průmyslové struktury obou stran a že problém nelze jednoduše přičítat jedné straně. Někteří lidé říkají, že „obchodní nerovnováha mezi Čínou a EU“, avšak skutečnost je taková, že téměř 40 % vývozu evropských podniků v Číně se prodává zpět do Evropy, takže lze říci, že „přebytek je na čínské straně, ale zisky jsou na straně evropské“, a EU dlouhodobě udržuje přebytek obchodu se službami s Čínou a přebytek v roce 2024 činí až 50,358 miliardy amerických dolarů. Někteří lidé říkají, že „čínský trh není dostatečně otevřený“, skutečností je, že evropské výrobky zaujímají velký podíl na čínském trhu, například podíl Airbusu na trhu se zvýšil z přibližně 20 % v roce 2008 na více než 50 % v současnosti, a třetina vývozu rtěnek z evropských kosmetických firem směřuje do Číny. Hodně se spekuluje o tzv. kontrole vývozu vzácných zemin z Číny, skutečností je, že vývoz vzácných zemin nikdy nebyl a neměl by být problémem mezi Čínou a Evropou; pokud budou dodržovány předpisy o kontrole vývozu a splněny nezbytné postupy, budou běžné potřeby evropských podniků zajištěny a příslušné čínské úřady již pro evropské podniky zřídily „zrychlený postup“, což plně odráží význam požadavků evropské strany.
Otevírání se okolnímu světu je základní národní politikou Číny. V posledních letech Čína aktivně podporuje otevírání se vnějšímu světu na vysoké úrovni, neustále rozšiřuje pravidla, předpisy, řízení, normy a další systémové typy otevírání, zvyšuje nezávislé otevírání a vytváří otevřenější, transparentnější a stabilnější investiční prostředí, což poskytne širší prostor pro rozvoj evropských podniků. Celková úroveň čínských cel byla snížena na 7,3 %, negativní seznam pro přístup zahraničních investic byl snížen z původních 190 článků na 29 a zahraniční investice v Číně se týkaly všech 31 hlavních kategorií a 548 podkategorií ve výrobním odvětví. Otevírání telekomunikací, internetu, vzdělávání, kultury a zdravotnictví probíhá řádným způsobem a společnosti Deutsche Telekom a Siemens získaly povolení k pilotním projektům v oblasti telekomunikací s přidanou hodnotou. Evropští investoři, kteří se opírají o čínskou populační základnu a trend zvyšování spotřeby, kompletní čínský průmyslový systém a silnou podpůrnou kapacitu, zaznamenávají stálý růst provozních příjmů, například celkový zisk skupiny Volkswagen v Číně v letech 1984 až 2024 dosáhl téměř 150 miliard eur.
Prezident Si Ťin-pching hluboce zdůraznil, že „zdravé a stabilní vztahy mezi Čínou a EU nejenže přispívají k vzájemnému prospěchu, ale také osvětlují svět“. Jako dvě významné síly pohánějící multipolaritu, dva významné trhy podporující globalizaci a dvě významné civilizace prosazující rozmanitost, dokud se Čína a Evropa rozhodnou pro dialog a spolupráci, nebudou se vytvářet konfrontační tábory; dokud se Čína a Evropa rozhodnou pro otevřenost a oboustranně výhodnou spolupráci, trend hospodářské globalizace se zásadně nezmění; a posílení vzájemně výhodné spolupráce mezi Čínou a Evropou je nutností, nikoli volbou. Čína vždy podporovala evropskou integraci a strategickou autonomii EU, podporovala, aby se Evropa stala důležitým pólem v multipolárním uspořádání světa, a ráda vidí silnější, prosperující a stabilní Evropu. Stojíce na novém výchozím bodě 50. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a EU, je Čína ochotna spolupracovat s evropskou stranou,aby se vydala stejným směrem, držela se pozice komplexního strategického partnerství, dále posilovala výměny a spolupráci a spolupracovala na otevření dalších 50 let ještě lepších čínsko-evropských vztahů.
Feng Biao, Velvyslanec Čínské lidové republiky v České republice
Jde ještě zrušit emisní povolenky nebo vy je schvalujete? Vždyť nám podle všeho vše jen o dost zdraží – energie i pohonné hmoty, a to prý dost výrazně. Víte o kolik? Protože každý tvrdí něco jiného a mě zajímá pravda.
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.