Filip Andler: Maduro. Západ chce zničit Rusko a multipolární svět

2.5.2022 8:44 odp. | Komentář

Venezuelský prezident Nicolás Maduro varoval, že mnohostranná kampaň západních zemí s cílem izolovat Rusko je zaměřena na zničení „multipolárního“ světa. „Západní země chtějí jít do války, aby roztrhaly Rusko, rozbily ho na kusy, zničily a ukončily naději na multipolární svět, kde můžeme žít všichni“, prohlásil Maduro.

Filip Andler: Maduro. Západ chce zničit Rusko a multipolární svět
Foto: Repro Youtube
Popisek: Nicolas Maduro, de facto prezident Venezuely

USA a jejich spojenci se zapojili do společného úsilí o izolaci Ruska a prezidenta Vladimira Putina poté, co schválil tzv. „zvláštní vojenskou operací“ na Ukrajině. 

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 1.5. 2022)

67%
30%
hlasovalo: 15500 lidí
Důsledky rusko-ukrajinského konfliktu vedly Bidenovu demokratickou administrativu k vyslání delegace na vysoké úrovni, aby jednala přímo s Madurem, což někteří političtí analytici považují za snahu vrazit klín mezi Caracas a Moskvu. Jihoamerická země nicméně i nadále vyjadřuje svou podporu Moskvě a po únorové návštěvě vicepremiéra Jurije Borisova posílila své vazby na Ruskou federaci. Ministr zahraničí Félix Plasencia také uvedl, že jakákoli dohoda o obnovení dodávek venezuelské ropy do USA bude podmíněna tím, že Washington uzná Nicoláse Madura za prezidenta.

Venezuelská bolívarská revoluce dlouhodobě odmítá ideu unipolárního světa pod vedením USA a naopak hájí vizi multipolárního světa, kde by státy nebyly pod nadvládou americké hegemonie. Maduro naznačil, že kampaň proti Rusku, silnému spojenci Venezuely, je vedena „diktaturou západních médií“, která propaguje „obscénní lži“. Socialistický prezident dále varoval, že pokud tato kampaň zůstane bez kontroly, může vést ke „třetí světové válce“. Prohlášení venezuelského vůdce přišlo těsně po hlasování na Valném shromáždění OSN, kdy bylo Rusko vyloučeno z Rady pro lidská práva.

Moskva byla vyloučena z klíčového orgánu OSN poté, co byl přijat návrh 93 hlasy, 24 států bylo proti a 58 se zdrželo hlasování. Venezuela se veřejně postavila proti návrhu, ale nemohla o opatření hlasovat, protože má od ledna pozastavená hlasovací práva kvůli nedoplatkům v důsledku sankční kampaně vedené USA. „Jako zakládající člen Organizace spojených národů, Bolívarovská republika Venezuela znovu opakuje svůj závazek dodržovat zásady Charty a odmítá rozhodnutí pozastavit Rusku členství v Radě OSN pro lidská práva,“ napsal ministr zahraničí Plasencia.

Američtí politici jako bývalá velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová se rychle chopili výsledků hlasování a vyzvali k podobnému vypuzení Venezuely, Kuby a Číny z Rady pro lidská práva. Venezuela byla do Rady zvolena v roce 2019 na tříleté funkční období. Nikaragua i Kuba rezoluci odsoudily a varovaly, že proces použitý k vyloučení Ruska by mohl vytvořit nový nebezpečný precedens. „Dnes je to Rusko, ale zítra to může být kterákoli z našich zemí, zejména národy Jihu, které se neskloní před zájmy nadvlády Washingtonu a pevně brání svou nezávislost“, řekl kubánský velvyslanec při OSN Pedro Luis Pedroso Cuesta. Venezuela také již dříve varovala před zneužíváním lidsko-právní agendy k politickým účelům.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Ukrajina hrozí Izraeli

21:37 Jan Urbach: Ukrajina hrozí Izraeli

Ukrajina vyhrožuje Izraeli „reciprocitou“ v souvislosti s jeho uprchlickou politikou, uvedl velvysl…