Filip Andler: Senát není jen zbytečný, ale přímo škodlivý

31.10.2021 18:02 | Komentář

Kromě toho, že Senát odmítl zmrazit platy ústavních činitelů a tím vyslal jasný signál lidem, že politici jsou privilegovaná vrstva společnosti, která si utahovat opasky nemusí, se navíc snaží ústavním pučem sesadit přímo voleného prezidenta, jenž má ze všech politiků největší mandát od občanů. Senátoři jsou zvoleni mnohdy při 10 % volební účasti a jejich legitimita se blíží nule. Přesto mají tu drzost hrubě zasahovat do zahraniční politiky a poškozovat česko-čínské vztahy.

Filip Andler: Senát není jen zbytečný, ale přímo škodlivý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu

Česká republika od svého vzniku v roce 1993 ctí politiku jedné Číny jako drtivá většina zemí světa s výjimkou několika banánových republik, tichomořských ostrovů a Vatikánu. Princip jedné Číny je základní uznávanou normou mezinárodních vztahů a všeobecným konsenzem mezinárodního společenství, stejně jako základ pro rozvoj vztahů Číny s Českou republikou a ostatními zeměmi světa. Přesto se Senát v čele s politickou nulou Vystrčilem snaží tento pilíř české zahraniční politiky neustále nabourávat. Tzv. ministr zahraničí Tchaj-wanu byl na své návštěvě Prahy přijat Vystrčilem, který mu předal stříbrnou medaili a také primátorem Hřibem. Ten, místo aby řešil četné složité problémy Prahy, raději dělá zahraniční politiku. Oficiální přijetí politika odštěpenecké provincie státu, se kterým máme regulérní diplomatické vztahy, jedním z ústavních činitelů, lze vnímat jako nepřátelský akt.

Peking reaguje velmi citlivě na jakékoliv snahy o narušení územní celistvosti ČLR a akty s tím spojené. Čínské velvyslanectví v Praze i ministerstvo zahraničních věcí ČLR proto důrazně protestují proti návštěvě Josepha Wu, který je „typickým separatistou obhajujícím nezávislost Tchaj-wanu“. V oficiálním stanovisku se mj. uvádí:

Senát Parlamentu České republiky a další instituce a někteří politici navzdory důraznému postoji čínské strany trvali na tom, že povolí návštěvu vedoucího odpovědného za zahraniční záležitosti autorit Tchaj-wanu v České republice a poskytnou mu platformu pro separatistické aktivity souvisejících s nezávislostí Tchaj-wanu v České republice. Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

17:25 Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

„Jááá su malýýý myslivéééčééék sotvááá flintůůů nesůůů …“ Kdo by neznal tohle a další halekání nocí,…