Česká republika od svého vzniku v roce 1993 ctí politiku jedné Číny jako drtivá většina zemí světa s výjimkou několika banánových republik, tichomořských ostrovů a Vatikánu. Princip jedné Číny je základní uznávanou normou mezinárodních vztahů a všeobecným konsenzem mezinárodního společenství, stejně jako základ pro rozvoj vztahů Číny s Českou republikou a ostatními zeměmi světa. Přesto se Senát v čele s politickou nulou Vystrčilem snaží tento pilíř české zahraniční politiky neustále nabourávat. Tzv. ministr zahraničí Tchaj-wanu byl na své návštěvě Prahy přijat Vystrčilem, který mu předal stříbrnou medaili a také primátorem Hřibem. Ten, místo aby řešil četné složité problémy Prahy, raději dělá zahraniční politiku. Oficiální přijetí politika odštěpenecké provincie státu, se kterým máme regulérní diplomatické vztahy, jedním z ústavních činitelů, lze vnímat jako nepřátelský akt.
Peking reaguje velmi citlivě na jakékoliv snahy o narušení územní celistvosti ČLR a akty s tím spojené. Čínské velvyslanectví v Praze i ministerstvo zahraničních věcí ČLR proto důrazně protestují proti návštěvě Josepha Wu, který je „typickým separatistou obhajujícím nezávislost Tchaj-wanu“. V oficiálním stanovisku se mj. uvádí:
Senát Parlamentu České republiky a další instituce a někteří politici navzdory důraznému postoji čínské strany trvali na tom, že povolí návštěvu vedoucího odpovědného za zahraniční záležitosti autorit Tchaj-wanu v České republice a poskytnou mu platformu pro separatistické aktivity souvisejících s nezávislostí Tchaj-wanu v České republice. Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV