Zelenskyj směřuje k autoritářské vládě
Klíčové předpoklady, z nichž vychází politika USA vůči Ukrajině, jsou chybné. Pro Kyjev je příznačné rozvíjející se autoritářství a zahraniční politika znepokojivě agresivní vůči mnohem většímu a mocnějšímu sousedovi. Ukrajina je pro USA velmi nedůvěryhodným a nebezpečným partnerem. Zelenského vláda nejenže nic moc nedělá s všudypřítomnou korupcí, která sužuje zemi od získání nezávislosti, ale také zintenzivňuje politiku podkopávající základní občanské svobody. Zelenskyj a jeho stoupenci tvrdí, že jsou nutná restriktivní opatření, která by zmařila „ruské podvratné snahy“. Tyto restrikce jsou však zaměřeny i vůči politickým subjektům, jež nemají žádné věrohodné spojení s Kremlem. USA tak čelí vyhlídce na podporu maskované autokracie, nikoli demokratické vlády.
Mnohem znepokojivější je však válečnická rétorika Kyjeva vůči Moskvě. Přestože Ukrajina není členem NATO a Kongres nikdy nebyl požádán, aby schválil jakoukoli dohodu (tím méně formální smlouvu vyžadující dvoutřetinový souhlas Senátu), Washington považuje Kyjev za oficiálního plnohodnotného spojence. Trumpova i Bidenova administrativa schválila opakovaný prodej zbraní za desítky miliard dolarů, vycvičila ukrajinské vojáky a americké síly (spolu s jednotkami z dalších zemí NATO) uskutečnily společná vojenská cvičení s ukrajinskou armádou. Kyjev však ve skutečnosti není spojenec; je to slabý stát závislý na americké ochraně s výrazně nepřátelskými vztahy vůči Rusku.
Kyjev požaduje navrácení Krymu

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…