Filip Šebesta: Bezalternativní demokracie a návrat politiky

21.02.2025 15:26 | Glosa

Česká, evropská a celkově celá západní demokratická politika přestává plnit svou funkci. Nedokáže a ani nechce reagovat na vůli veřejnosti. Naopak, všemožně se dopadům svobodně projevené vůle občanů snaží bránit. Stojí za tím snaha doslova zabetonovat některé principy, vyjmout je z demokratické diskuse a následně i z demokratického rozhodování. V Německu se pro to vžil termín alternativlos, který poukazuje na to, že některé politiky jsou ve „slušné společnosti“ jednoduše bez alternativy. Nemá se o nich diskutovat, nemají podléhat možnosti korekce ve volbách, existují jako jakási obdoba fyzikálních zákonů, politické axiomy platné bez nutnosti jejich dokazování a obhajoby. Prostor pro skutečnou demokracii a možnost jejím prostřednictvím substanciálním způsobem měnit politiku se v posledních letech a dekádách neustále zmenšoval.

Filip Šebesta: Bezalternativní demokracie a návrat politiky
Foto: Archiv Filipa Šebesty
Popisek: Analytik Filip Šebesta

V západních demokraciích byla zkonstruována k vytváření bezalternativních politik a obcházení vůle většiny široká paleta nástrojů.

Soudcokracie aktivistických soudců kreativně vykládá a doplňuje legislativní normy, avšak bez zákonodárného mandátu vzešlého z voleb. Soudcovský stav se tím stává jakousi nevolenou parlamentní komorou. Jeho demokratická legitimita je přitom pouze odvozená, a tudíž značně omezená. Měl by se proto pohybovat jen ve striktních mantinelech.

Nadnárodním institucím jsou jednosměrně předávány větší a větší části suverenity. Občané jsou tím zbavování možnosti rozhodovat o celé řadě otázek a jejich hlas ztrácí sílu.

Víra v experty – expertokracie – se snaží víc a víc problémů vydělovat z politického střetu a propůjčuje jim zdání politické nespornosti. Na některé záležitosti napříště tak již nemá být uplatňován pravolevý přístup reflektující rozdílné společenské zájmy, ale „expertní“ domněle apolitické nezávislé řízení.

Mediokracie prorůstající s „expertní“ scénou a vybranými nevládními organizacemi – ideologicky silně předpojaté světy, jež dodávají dostatečné množství komentujících a hodnotících mediálních hostů – následně vynucují v debatě, kterou z velké části ovládají, co je, a co není přípustné. Minorita s disproporčním přístupem a vlivem v médiích tak drží otěže nad „veřejným diskurzem“ a do značné míry vytyčuje mantinely přípustnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

12:46 Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

Internetový portál Česká justice mě dne 28.dubna 2025 potěšil článkem „Nejvyšší soud: V kauze Zadeh …