František Kuba: Jak si poradí textař Michal Horáček?

12.11.2016 9:01

Kdo / co je Pražská Intelektuální Galerka (PIG)? K jejímu vnitřnímu založení lze jistě sdělit: „Fikce stíhá fikci: mění jenom dikci“. Jinými slovy, jedná se o klamavou reklamu v mnoha personifikovaných podobách. Excelentní socioložka Jiřina Šiklová takové lidi dobře zná a dokáže si s nimi (jako jedna z mála) poradit.

František Kuba: Jak si poradí textař Michal Horáček?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Horáček

Je jasné, že toto uskupení nelze zaměňovat s pražskou intelektuální kavárnou. K této množině vzdělanců patřil třeba Bohuslav Brouk, později Ludvík Vaculík, dnes tam můžeme najít Ondřeje Neffa, Petrušku Šustrovou ad. Jsem přesvědčen, že by se mezi nimi dobře cítil i příslušník liberálních elit a profesor Harvardu, Michael Ignatieff.

Dne 22. října vyšel v LN iniciační rozhovor s tímto novým prezidentem a rektorem Středoevropské univerzity (CEU) v Budapešti, na téma vzdělání, které se stalo novým zdrojem nerovnosti. Zpovídal Veselin Vačkov.

Ale dost možná by v Praze mohl mít Ignatieff nemalé problémy. Není totiž vyloučeno, že by vzbudil pozornost u personalistky Kateřiny Jacques. Dotyčný se totiž nebojí pragmaticky hovořit o aroganci liberálů. S pochopením také hovoří o diplomacii visegrádské čtyřky a zákonitých a zákonných korekcích na hranicích těchto států.

Jenže v posthavlovské době není nálada na diskurz, spíše na zkratkovitá řešení. O jednom takovém hovoří Parlamentní listy ze dne 29. října. Se svým názorem se tu netají Tomáš Haas: Značnou pozornost ovšem vyvolal i průvod ze Staroměstského náměstí na Hradčanské náměstí k soše T. G. Masaryka. V čele průvodu totiž lidé nesli plastiku Miloše Zemana, resp. jeho hlavu posazenou na exkrementu. O čem vypovídá takovýto vzkaz. Analytik Tomáš Haas má jasno.

„Znovu a znovu zní hesla ‚Pravda na Hrad, pravda na Hrad‘. Ale nebyla to pravda, co s takovou námahou na Hrad nesli. Nesli vizitku naší ‚elity‘. Té, která nám chce vládnout, ale nerespektuje demokratickou volbu,“ vyjádřil svůj názor.

Každý má jasno

Kateřina Jacques má také jasno. Lidem údajně došla trpělivost se Zemanem (PL 3. listopadu). Pan prezident má být, v jejím podání, prvoplánově vulgární, sprostý… Zkrátka a dobře, nic přitažlivého pro výkon funkce prezidenta a nájemníka Hradu.

Ve světle těchto událostí by bylo dobré znovu prošetřit úřední záznamy orgánů činných v trestním řízení několik let nazpátek. Někdo, nevzpomínám si kdo, napadl příslušníka Policie ČR, poškodil mu závažným způsobem kostrč a serval služební odznak. Kdyby tímto atakujícím byl Miloš Zeman a oháněl se biomasou a jinými podivnostmi, tak by ho nevysekal z problému ani šikovný tiskový mluvčí. Všem stejně, všem po právu, třeba i za tři dny, jak dobře ví jedna blonďatá JUDra.

Také jeden belgický účastník akce Forum 2000 měl jasno a vystoupil se svým názorem, který nekorespondoval se zaměřením Michala Žantovského. Další neveselé pokračování je známo.

Jaká bude kampaň M. Horáčka?

Z toho, co zatím proniklo ven, tak by měla být pozitivní, protože známý textař se nechce negativně vymezovat vůči stávajícímu prezidentovi. Sám si neumím představit, že by se tak kultivovaný člověk nechal strhnout k nejapnostem.

Na druhé straně jedovatostí na adresu Miloše Zemana může přibývat. Stačí, když své kyblíky špíny na něj budou vylévat pavlačové bojovnice. A není jich v Praze málo, každá se bude snažit zaujmout, od těch pozapomenutých, až po ty permanentně aktivní. Za nimi nezůstanou pozadu ani zemití umělci jako Jan Kraus a jemu blízcí. Inu, situace jako by se zase opakovala; Tomáš G. Masaryk v ústech, sukovice v ruce. Už je z toho pořekadlo!

Takže, pokud se Michal Horáček sám jasně nevymezí k neadekvátním výrokům, tak by se i on, nedej Bože, mohl stát pasivním účastníkem pražské galerky. Na druhé straně, když se vymezí, bude mít v tomto pokeru emocí – postupku?

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…