František Kuba: Jsou senioři (2,4 mil lidí) důvodem k seriózní rozpravě v české politice?

21.09.2017 9:31

Praha patří k bohatým evropským městům. Situace v regionech je však jiná, často dramaticky.

František Kuba: Jsou senioři (2,4 mil lidí) důvodem k seriózní rozpravě v české politice?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodce na nábřeží u Vltavy - ilustrační foto

Když se podíváme na vizitku vládního zmocněnce docenta Jiřího Ciencialy, (nově i senátora), tak zjistíme, že pomoc státu si zaslouží především tři kraje: Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský. Řešení bývají poměrně jednoduchá, schválí se třeba 22 miliard, zvolí se horizont tří let a duchařina je hotová. Koalice se může pochválit za něco, k čemuž dost možná ani nedojde. Hlavně, že máme resuscitační dokument. A pak vzhůru na jednání s odbory.

Podobná je situace s důchodci. DŮSTOJNÉ STÁŘÍ je slogan v denním tisku.  Doplňme ho: Důstojné stáří – celý rok – ba i v září. To by možná v Ostravsko-Karvinské aglomeraci zabodovalo. Bývalí horníci, oceláři, koksaři, strojaři, chemici a další by pocítili úlevu. Tento relaxační interval bude ovšem velmi krátký. Jedná se totiž jen o jarmareční prózu politických stran.

Jádrem toho všeho je tvůrčí svoboda srdečné lži. Závaznost a vymahatelnost slibů politických stran a hnutí je menší jak nulová. ČSSD prý ovládly, podle nezávislých makroekonomů, sociologů, politologů ad., skupiny technologů moci. Našich i zahraničních. Nelze předvídat, jak bude reagovat už dávnokrystalicky čistý, známý překladatel z (a do) angličtiny, současně premiér Bohuslav Sobotka. Takže hrozí, že jeho pozítřejší přiznání s omluvou budou lidé zahazovat ihned po vyjmutí z poštovní schránky, aniž by to četli. Tak, jak se to stalo Stanislavu Grossovi.

Pitharta, na nás remcaly

Po návratu Sobotky z Floridy či odjinud se vynoří nějaký chartista a zajistí jeho potomkům přepychové byty v Praze (za dotovanou cenu), přirozeně se solidním umístění v profesi, kterou budou či nebudou zvládat. Zde bude záštitou jméno otce, člověka, který toho, pro republiku tolik, tolik vykonal. Blíže OKD, ČEZ a hlavně GOTHIC FICTION. Praha je tak magická… Moji stručnou informaci dost možná rád doplní zkušený Petr Pithart.

Dnes je prý v Česku situace taková, že i 7mi-lháři se cítí uražení, a podávají napříč republikou žaloby (asi jako katolická církev), jsou-li srovnáváni se současnými sociálními demokraty. Poukazují především na předvolební slogany. Pod těmito iniciačními výkřiky je umístěna selfie nějakého makaka, jemuž nasadili brýle.    Tramvaj ale jela dost rychle, tak nevím.

Experti varují před chudobou důchodců

Pokud se nejedná o restituenty, expremiéry, vysoké manažery, soudce, prokurátory, šéfredaktory, vysoké důstojníky, předsedy Akademie věd apod., tak nám důchody v Západní Evropě nemusí závidět. Někteří představitelé pravicových stran jsou otevřeně či jen v kuloárech toho mínění, že u té druhé, majoritní skupiny, se jedná o lidi, kteří prošustrovali život u televizorů, v restauracích nižších cenových skupin při pivu a kouření nebo na akcích levicových stran starého ražení – těch před/Uhlovských.

Redaktorka Barbora Buřinská v článku Důchodci zchudnou. Valorizace penzí růst cen nepokryje (únor 2017) je názoru, že i přesto, že si důchodci po lednové valorizaci v průměru o pár stovek měsíčně polepšili, většina z nich to ve svých peněženkách prakticky nepocítí. Naopak bude muset letos sáhnout hlouběji do kapsy. Důvodem je očekávaný růst cen, zejména u potravin A právě ty se na spotřebním koši důchodců podílejí nejvíce – více než čtvrtinou.

Na začátku roku 2017 se expertům jevilo, že inflace dostoupí na cca 2,2 procenta. Nicméně, jak říká dále Buřinská, … v případě seniorů bude její hodnota, vzhledem k jiné konstrukci spotřebního koše, podstatně vyšší a podle odborníků se výrazně podepíše na snížení životní úrovně důchodců.

„Důchodci budou vzhledem ke složení jejich spotřebního koše reálně chudnout“, říká Jiří Cihlář, Next Finance. Není sám, kdo má takové predikce vývoje na trhu potravin. Podobně reaguje i Tomáš Štanglica ze společnosti Nopek. „Očekáváme, že letos dojde ke zdražení pekařských a cukrářských výrobků. Jejich ceny jsou dlouhodobě podhodnoceny. K růstu vedou nejen zvyšující se mzdové nároky, ale i stále vyšší ceny základních surovin.“

Skupina Elán znepokojena vývojem u nás i ve světě

Jsou lidé, kteří jsou takzvaně za vodou. V podstatě jim stačí menší kufřík, smartfon a platinová nebo diamantová karta. Ale přesto soucítí s jinými, na rozdíl od politiků, upřímně. Dokladuje to rozhovor Jaroslava Špuláka se členy této formace.

Před pár dny vyšel váš nový singl Z triček zúrí Che Guevara. V textu zmiňujete nejenom slavného revolucionáře, ale i Fidela Castra a varujete před novou totalitou. Proč ta skladba vznikla?

Baláž: Je to obraz toho, jak o věcech přemýšlíme a jak je vidíme. Autorem textu je Juraj Soviar, náš dobrý kamarád, který vycítil, že by takový text měl vzniknout.

Ráž: Myslíme si, že hrozí nová totalita. Chtěli jsme lidi vyburcovat. Ten text je docela tvrdý, ale já si za ním stojím.

Patejdl: Každý z nás má na různé věci různý pohled. V názoru na to, v jaké době žijeme, se ale nelišíme. Nejsme spokojeni s tím, jaká je, a mluvím o celém světě. Cítíme, že se nás snaží ovládnout malá skupina lidí a upozorňujeme na to. To je všechno.

Elán - Z tričiek zúri Che Guevara

S pomstami už skončil Zorro
nefunguje Desatoro
Čo sa s ľuďmi čo sa stvára
rýchlo makaj a nenadávaj

Satanovi hrajú sólo
betálne nám dávno bolo
Kto to grázlom kto to zráta
krvavé sú oči kata

Svet sa zbláznil asi hára
z tričiek zúri Che Guevara
Zázrak je že žije Fidel
on svet celkom dobre videl

Po tráve sa mladí smejú
štvú sa keď im nenalejú
Vnucujú im život z reklám
pred žeravou bránou pekla

Roky kráčam proti prúdu
myslím na bábiky Woodoo
Čomu verím tomu verím
zapichnem to radšej v mieri

Svet sa zbláznil asi hára
z tričiek zúri Che Guevara
Zázrak je že žije Fidel
on svet celkom dobre videl

Za vraždy sa nezatvára
z tričiek zúri Che Guevara
Za kormidlo si už sadá
totalitná svetovláda

Svet sa zbláznil asi hára
z tričiek zúri Che Guevara
Zázrak je že žije Fidel
on svet celkom dobre videl

Za vraždy sa nezatvára
z tričiek zúri Che Guevara
Za kormidlo si už sadá
totalitná svetovláda

Vyhlídky sociální demokracie a naše

Snad nejlépe to popsal Petr Honzejk z Hospodářských novin už před čtvrt rokem. V závěrečném odstavci svého komentáře uvádí: Ne, ČSSD to nebude mít jednoduché. Naděje ji svitla, ale může zase rychle zhasnout, stejně jako se to v posledních měsících děje opakovaně. Fázi očekávání střídá fáze zklamání. Ani viditelná kampaň a ostřejší lídr nemusí přinést to, co si od toho v Lidovém domě slibují. Stále hrozí, že tam časem poslední zhasne.

A naše budoucnost? Míněno těch, kteří téměř vše prošustrovali (i bez Petrušky)? Prostě Erbenovská; neveselé, truchlivé jsou ty čs. kraje, kde oligarcha s politikem taroky si hraje. A peníze?, no má je!

Podle Pavla Kysilky, Luďka Niedermayera a jiných se ponoříme do největších změn za posledních 25 let. Údajně projdeme další ekonomickou transformací. Velký tlak bude kladen na vzdělávání a proměny tradičních odvětví.

Máme nějaké rezervy pro tyto změny? Kniha Krvavé oleje vyšla v roce 2015, a nese doplňující název Můj přítel vrah. Kolik takových přátel máme?

Zdroje

DŮSTOJNÉ STÁŘÍ. Náš závazek. Reklama ČSSD k volbám do Poslanecké sněmovny PČR. Právo, 18. září 2017, s. 3.
Buřinská, B. Důchodci zchudnou. Valorizace penzí růst cen nepokryje. Právo So-Ne 11. – 12. února 2017, s 1 a 3.
Elán: nejsme spokojeni s tím, v jaké době žijeme. Právo čtvrtek 5. září 2016, CAFÉ, S 7. Rozhovor vedl Jaroslav Špulák.
Honzejk, P. Navrčený Babiš a zmatená ČSSD. 16. - 18. června 2017, s. 8.
Wolf, V., Klesla, J. Česko čeká největší změna za 25 let.  Lidové noviny, 11. ledna 2017, s. 13.
Lorencová, J., Večeř, J. KRVAVÉ OLEJE. Můj přítel vrah. Vydání druhé, Vydavatelství Ámos, Ostrava., listopad 2015. 

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Ježek: Drahoš nerozumí ekonomice ani politice

18:40 Petr Ježek: Drahoš nerozumí ekonomice ani politice

Konstatování, že nějaký člověk prokazuje svou nepoučenost v oblastech ekonomiky a politiky, by v prů…