František Matějka: Otakar Tomek nezabil Annu a vrah je stále na svobodě

21.04.2011 18:10 | Zprávy

Tomek měl kriminální minulost a problémy s přítomností, skrývané před nejbližšími. Jsem přesvědčen, že se zabil sám. Se svou minulostí i přítomností nevěřil, že se z toho dostane. Měl cejch na čele. Zabil se nikoli kvůli představě toho, co ho v případě odsouzení ve věznici čeká, ale zejména proto, že by nedokázal s tím, co se o něm veřejnost dozvěděla, žít s lidmi jemu nebližšími a vysvětlit jim to.

František Matějka: Otakar Tomek nezabil Annu a vrah je stále na svobodě

Ano, věřím verzi Otakara Tomka. Osmkrát odsouzený recidivista, trestaný za výhradně majetkovou trestnou činnost. Po jeho zadržení jej obvinili z dalších sedmnácti podobných případů v Praze a ve středních Čechách. Člověk, který o ztrátě zaměstnání neřekl ani vlastní družce a aby neztratil v jejích očích své postavení, lhal o své údajné práci v Praze, přičemž pravým důvodem jeho odjezdů z domova byly další krádeže a následné zpeněžení ukradeného. Člověk, který měl dvě vlastní dcery, v jejichž očích už nikdy nemohl po tom všem být takovým otcem, kterým dost možná chtěl kdysi být stejně, jako řada jiných - než se dostali na šikmou plochu.

Ano, věřím, že Otakar Tomek byl zloděj. Byl však také podle posudků nadprůměrně inteligentní a na rozdíl od řady jiných uměl ovládat stres (což někteří považovali za přitěžující okolnost v době výslechů). Koneckonců, když se živíte krádežemi na policii a před soudem jste už seděli opakovaně, vyškolí Vás to. To je prostě fakt. Nevěřím ale, že byl vrahem a do dnešního dne, ačkoli si zjevně nikdy před tím nedával takový pozor a nebyl tak důsledný, aby při páchání trestné činnosti nezanechal stopy, tomu nenasvědčují ani přímé důkazy policie - nejsou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

9:39 Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

Výzva poslancům Poslanecké sněmovny ČR.