František Matějka: Otakar Tomek nezabil Annu a vrah je stále na svobodě

21.04.2011 18:10 | Zprávy

Tomek měl kriminální minulost a problémy s přítomností, skrývané před nejbližšími. Jsem přesvědčen, že se zabil sám. Se svou minulostí i přítomností nevěřil, že se z toho dostane. Měl cejch na čele. Zabil se nikoli kvůli představě toho, co ho v případě odsouzení ve věznici čeká, ale zejména proto, že by nedokázal s tím, co se o něm veřejnost dozvěděla, žít s lidmi jemu nebližšími a vysvětlit jim to.

František Matějka: Otakar Tomek nezabil Annu a vrah je stále na svobodě

Ano, věřím verzi Otakara Tomka. Osmkrát odsouzený recidivista, trestaný za výhradně majetkovou trestnou činnost. Po jeho zadržení jej obvinili z dalších sedmnácti podobných případů v Praze a ve středních Čechách. Člověk, který o ztrátě zaměstnání neřekl ani vlastní družce a aby neztratil v jejích očích své postavení, lhal o své údajné práci v Praze, přičemž pravým důvodem jeho odjezdů z domova byly další krádeže a následné zpeněžení ukradeného. Člověk, který měl dvě vlastní dcery, v jejichž očích už nikdy nemohl po tom všem být takovým otcem, kterým dost možná chtěl kdysi být stejně, jako řada jiných - než se dostali na šikmou plochu.

Ano, věřím, že Otakar Tomek byl zloděj. Byl však také podle posudků nadprůměrně inteligentní a na rozdíl od řady jiných uměl ovládat stres (což někteří považovali za přitěžující okolnost v době výslechů). Koneckonců, když se živíte krádežemi na policii a před soudem jste už seděli opakovaně, vyškolí Vás to. To je prostě fakt. Nevěřím ale, že byl vrahem a do dnešního dne, ačkoli si zjevně nikdy před tím nedával takový pozor a nebyl tak důsledný, aby při páchání trestné činnosti nezanechal stopy, tomu nenasvědčují ani přímé důkazy policie - nejsou.

Rozhodnutí sáhnout si na život, když jste zdraví, nejste hlupák a jste v plné síle, není vůbec jednoduché. Musíte k tomu mít opravdu vážný důvod a obrovský kus osobní odvahy. Zejména, když nemůžete zvolit například palnou zbraň a k dispozici máte jen svoje tepláky a tyč, jako Otakar Tomek. Když se rozhodl, napsal dopis na rozloučenou. Dovolím si k té situaci své hodnocení:

1) Jste připraveni odejít ze života. Víte, že máte děti, kterým už téměř jistě, i kdyby Vás nakonec shledali nevinným, nikdy nevyvrátíte pochybnost, která zůstane. Zejména když nebude nalezen nikdo jiný, kdo by vraždu mohl spáchat. Zároveň se Vaše děti, rodina, přátelé a kamarádi, kteří téměř jistě měli do té doby minimum informací o Vašem skutečném druhém životě, dozvěděli z médií vše v plné nahotě. Nemáte majetek, nemáte kam jít, nikdo Vás nechce, cítíte, že nemáte budoucnost. A když, tak sám.

2) Na druhou stranu si sednete a píšete dopis. Výše popisovaná osobní situace už nemůže být o mnoho horší, když se přiznáte i k vraždě. Naopak. Takové přiznání je v podobné situaci pozitivní naprosto pro všechny a Otakar Tomek si toho byl zcela určitě vědom. Ulevilo by se zdaleka nejen jemu, ale především také rodičům zavražděné Anny, neboť by znali pravdu a neměli by pochybnosti, což je to nejhorší, co jim nyní zbylo. Ulevilo by se ale také jeho dětem, rodině, kamarádům a přátelům, neboť i v jejich případě není nic horšího, než nekonečné dohady a pochybnosti, které zbyly. Jste prostě připraveni odejít tak jako tak. Důvody pro napsání pravdy převažují nad důvody proč ji nenapsat - nemáte co ztratit. Otakar Tomek se ale k činu v posledním dopisu nepřiznal. Navíc to nebyl ani násilník, který by při tom všem, co měl v oblasti majetkové trestné činnosti za sebou, následně nespolupracoval s policií, když už ho v minulosti dopadla a soudy usvědčily. Při tom všem, tedy že to byl zloděj, respektoval do jisté míry policii v případě dopadení, což bývá běžný stav u recidivistů v oblasti majetkové trestné činnosti. Přiznáním v posledním dopise by podle mého přesvědčení dal proto prostor k dokončení práce i té policii.

Výše uvedené důvody mě vedou k přesvědčení, že si sáhl na život sám, a že chyba bachaře s uvařením kávy a protáhnutím kontroly s tím nemá co dělat. Jsem přesvědčen, že právě proto, že se Otakar Tomek ve vězení rozhodl spáchat sebevraždu, nevykazoval s jeho inteligencí před tím žádné známky takového plánu. Jsem přesvědčen, že si na život sáhl z výše uvedených důvodů a nikoli proto, že zabil Annu Janotkovou. Nevěřil, že má šanci se tohoto obvinění dostat - do vazby ho soud nakonec poslal za situace, která nevykazovala nejmenší posun v oblasti zjištěných důkazů od prvního propuštění a ani nalezení těla pro něj nebylo impulsem ke skrývání či útěku (podle informací policie ho přitom po prvním propuštění stále monitorovala) a to přesto, že například během jednoho z vězeňských pobytů se mu podařilo uprchnout a skoro dva roky (!) se jako uprchlý vězeň před policií skrýval.

Ano, za svůj život si mohl sám a ani omylem jeho trestnou činnost neomlouvám. Podle mě neměl na ulici mezi lidmi po osmém odsouzení už co dělat! Tvrdím, tak jako již mnohokrát v jiných případech, že kdybychom osmkrát trestané recidivisty nepouštěli zpět na ulici, nemohl by být ani on na blbém místě v blbý čas. Tak to vidím já. Bohužel mi z toho všeho ale také vychází, že skutečný vrah je stále na svobodě. Ostatně jistotu, že Otakar Tomek byl vrahem, nemají dodnes ani policisté sami. A média? Ta mají na naše životy větší vliv, než si myslíme. Případ Otakara Tomka je toho důkazem.

Vyšlo na blogu iDnes

K věci:
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: František Matějka

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

svoboda slova

Dobrý den, jak si podle vás v otázce svobody slova vede tato vláda? Není horší než nějaký cenzor na sociálních sítích? Otázkou taky je, zda to tak není všude, nebo myslíte, že FB zavádí cenzuru na vlastní popud?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Lipavský (rozuměj Piráti) volá po drastickém omezení našich svobod. A česká politika (rozuměj vládní i opoziční) mlčí

11:24 Ivo Strejček: Lipavský (rozuměj Piráti) volá po drastickém omezení našich svobod. A česká politika (rozuměj vládní i opoziční) mlčí

Denní glosa Ivo Strejčka