„Není na mně nebo na kterékoliv jiné zemi, abychom říkali americkému prezidentovi, co má nebo nemá dělat. Když prezident Obama řekl, že posledních pár let ukázalo, že izolace nefunguje a je čas zkusit jinou strategii, tak to chápu. Ta symbolika, že je možná jediným vůdčím představitelem Západu, který si bude s úsměvem třást rukou s prezidentem Kuby, která nedodržuje lidská práva a je na seznamu států podporujících terorismus, je možná taková prekérní, uvidíme, co se stane,“ uvedl velvyslanec České republiky v USA Petr Gandalovič v rozhovoru pro CNN.
Psal se rok 2001 a na Kubě zadrželi tehdejšího poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského vůdce Jana Bubeníka. Prý působili jako agenti USA a udržovali podvratné styky. Náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček pak předal kubánskému zástupci v Praze protestní nótu a čeští ochránci lidských práv řvali ze všech médií. Stejní lidé řvou pravidelně - a ne neprávem, pokud jde minimálně o totalitní zavírání lidí za názory. Představitelé různých lidskoprávních organizací dokonce pořádají každý rok akce, protestující proti kubánskému režimu. Poslední byla tuším letos v březnu. Jmenovala se Den pro Kubu s podtitulem Pochod pro Dámy v bílém. Stejní lidé podporovali roky trvající americké sankce, které měly vyhubit komunistický režim. Co čert nechtěl, udělali ve svém úsudku chybu a sankce nezabraly (podobnost s Ruskem čistě náhodná). Psal se rok 2014 a přišel socialista Obama a prohlásil, že „když děláte něco, co nefunguje 50 let, je načase zkusit něco nového“. A bylo ticho. Nikdo neprotestoval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz