František Šimeček: Státní orgány evidentně, masově, dlouhodobě a flagrantně porušují zákon

17. 7. 2017 10:30

Otevřený dopis Veřejnému ochránci práv

František Šimeček: Státní orgány evidentně, masově, dlouhodobě a flagrantně porušují zákon
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Vážená paní Šabatová,

obracím se na Vás tímto způsobem, protože již nevidím jiný způsob, jak napomoct řešení daného problému. Jedná se o vyřizování žádostí o občanství České republiky. Týká se to řádově minimálně tisíců lidí, možná více a jejich žádostí.

Ten, kdo podává takovou žádost, musel přijít do ČR s platnými doklady, řádným vízem, musí zde žít nejméně 5 let, naučit se český jazyk a prokázat jeho znalost, znalost právního řádu, základů české historie, českých reálií. Tyto znalosti musí prokázat zkouškou před státem určenou komisí a zkoušku si musí sám zaplatit. To vše i já pokládám za správné a mělo by platit pro všechny žadatele bez výjimek. Není tomu tak vždy. Spolu s žádostí o občanství musí doložit, že je integrován do české společnosti, řádně pracuje a platí daně, neporušuje zákony, nezneužívá sociální systém a řadu dalších skutečností.

Úřady mají ze zákona na vyřízení takto podané žádosti lhůtu do 6 měsíců. Zdá se Vám to málo? Myslím, že ne. Jaká je realita? Vyřízení žádosti až na pár výjimek trvá více než rok, někdy až roky. 2 roky života v nejistotě, určitém právním vakuu. Tito žadatelé se bojí jakkoliv se ozvat, protože úřední orgán může jejich žádost o občanství zamítnout bez udání důvodu a bez možnosti opravných prostředků. Mají tedy oprávněný strach, že jakákoliv stížnost na porušení zákonné lhůty by mohla vést k zamítnutí žádosti. A tak již před tím, než se stanou občany ČR, či na samém počátku toho u nich vzniká přesvědčení, že oni zákony a pravidla společnosti dodržovat musí, jinak jim hrozí sankce, orgány státní správy zákony porušovat můžou bez jakýchkoliv následků a sankcí. Myslíte, že je takové přesvědčení oprávněné? Jedná se o rovnoprávné postavení? Žijeme v právním státě?

Mne se tento problém dotýká osobně, protože se jedná v této věci i o mou zákonitou manželku a nevlastní dceru. Právě proto znám tuto problematiku docela podrobně a mám konkrétní poznatky týkající se jich dvou, ale i jejich známých. Navštívil jsem proto před nějakou dobou Váš úřad ombudsmana. Máte to tam hezky vybavené. Hovořil jsem o tomto problému s právníkem Vašeho úřadu. Říkal, že o tom ví a tyto skutečnosti zná. Závěrem mi řekl, že pokud mi k tomu moji blízcí dají úředně ověřenou plnou moc, můžu si jejich jménem stěžovat cestou úřadu ombudsmana, ale stejně se nic nezmění, protože těch žádostí je mnoho a lidí na úřadě, kteří to vyřizují je málo,tak to prostě nestíhají. A hotovo. Takové je tedy stanovisko Vašeho úřadu.

A problém přetrvává dál. Již více než tři roky. A nic se s tím neděje. Pan ministr vnitra dokáže bleskově provést mizerně připravenou reorganizaci policie, která podle mnohých byla zcela k ničemu, mávnutím proutku dokáže zřídit úřad na boj proti nepřátelské propagandě, lidově zvaný "ministerští cenzoři pro informace", ale za celé funkční období nedokáže udělat něco s tím, aby orgány jeho ministerstva neporušovaly soustavně zákon! Váš úřad ombudsmana o tomto problému dlouhodově ví, ale nic v tomto směru nepodniká.

Moc Vás prosím, aby místo jednoho, nebo dvou případů hypotetického nošení muslimského šátku ve škole studentkami, které se ani studentkami nestaly, protože pro to nesplnily zákonné požadavky, jste se zabývala tímto konkrétním problémem a udělala něco pro to, aby ze strany státních orgánů nedocházelo ke zcela evidentnímu, masovému, dlouhodobému a flagrantnímu porušování zákona.

František Šimeček

P.S. Jen doufám, ze místo toho, aby žádosti byly vyřizovány v zákonné lhůtě 6 měsíců nedojde ke změně zákona a prodloužení lhůty na 2 roky (k prodloužení již došlo před třemi lety z 3 měsíců na 6). To by byl výsměch zákonu a pošlápání práv žadatelů, kteří již rok a více na vyřízení žádosti netrpělivě čekají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…