Námětů je několik, ale většina z nich počítá s pevným násobkem XYZ. Buď vůči průměrné mzdě či např. k platu soudců. A právě v násobku k čemukoliv nevidím kované "socanské" systémové řešení. Asociální, tedy ne-"socanskou" nevýhodou násobku je matematická zákonitost, která může donekonečna zvětšovat původně nastavený SOCIÁLNÍ!!! rozdíl. Dovolím si předložit polopatický příklad.
Průměrná mzda by činila 20 tisíc korun a základní plat zákonodárce by byl stanoven na trojnásobek. Bral by 60 tisíc korun a rozdíl mezi průměrnou mzdou a jeho mzdou by činil 40 tisíc korun. Pokud by průměrná mzda vzrostla na 22 tisíc korun, pak by základní plat zákonodárce vzrostl na 66 tisíc korun, ale rozdíl od průměrné mzdy by už činil 44 tisíc korun. Proč? Co je na tom "socansky" systémového? Podle mne naprosto nic, neboť autentické "socanské" řešení by úzkostlivě dbalo, aby se nastavené mzdové nůžky neotvíraly. Zkrátka a dobře. Pokud se jako výchozí krok stanoví určitý mzdový rozdíl, pak by mě zůstat zachován. Ale to není z mé strany vše.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz