František Táborský: Koruna je stále více favoritem investorů

21.07.2017 17:03

Česká koruna po včerejším chvilkovém prolomení symbolické hranice 26 korun za euro pokračuje ve svém dlouhodobém trendu posilování. Koruna je stále více favoritem investorů, což v současnosti podporuje ojedinělá politická stabilita v regionu vzhledem k vývoji v Maďarsku a čerstvým událostem v Polsku.

František Táborský: Koruna je stále více favoritem investorů
Foto: ušetřeno.cz
Popisek: peníze, ilustrační foto

Podle našich odhadů je koruna podhodnocena cca o 8 % a vidina blížícího se růstu úrokových sazeb zájem o korunu jen posiluje. Avšak prudké posilování koruny může naopak růst sazeb ČNB oddálit. Každé procento posílení koruny vůči euru odstřihne z inflace 0,2 p.b. a má stejný dopad do ekonomiky jako zvýšení sazeb o 0,25 b.b. Proto odhadujeme zvyšování úrokových sazeb ČNB až ve čtvrtém kvartálu tohoto roku za předpokladu, že kurz posílí ke konci roku k EUR/CZK 25,90. Aktuálně hodnota koruny vůči euru směřuje k hranici EUR/CZK 26,00.

Po včerejší tiskové konferenci prezidenta ECB Maria Draghiho a zveřejnění negativního vývoje indexu výroby v USA se americký dolar vůči euru dostal na nejslabší hodnoty za poslední dva roky. Tuto reakci přisuzujeme spíše politickému sentimentu než fundamentálním faktorům. Dolaru nepomáhá ani vývoj vyšetřování údajného zapojení Ruska v amerických volbách a jeho přímé napojení na lidi kolem prezidenta D. Trumpa a dlouhodobě neúspěšná snaha prosadit plánované reformy jeho administrativy. Očekávaný medián trhu podle Bloombergu ke konci roku je EUR/USD 1,14. Aktuálně se obchoduje americký dolar na úrovni 1,164 dolarů za euro a vůči koši měn se dolar blíží k nejslabší hodnotě od srpna minulého roku.

Od pondělí do dnešního dopoledne vzrostla cena ropy o 4 %. Tento růst byl přerušen zveřejněním objemu nabídky ropy zemí OPEC za měsíc červenec. Cena ropy Brent následně klesla o 0,80 dolaru za barel a v současnosti se obchoduje na úrovni kolem 48,90 dolaru za barel.

(autor je finanční analytik z bankovního sektoru)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Filip Andler: AUKUS – nástroj proti údajné čínské expanzi?

9:01 Filip Andler: AUKUS – nástroj proti údajné čínské expanzi?

Nová vojenská aliance mezi USA, Austrálií a Velkou Británií (AUKUS) poprvé poskytne Austrálii ponork…