Od začátku roku je státní rozpočet meziročně opět v nevýhodě především díky nižším příjmům z fondů Evropské unie. I nadále však platí, že dobrá kondice české ekonomiky podporuje vyšší výběr daní. Říjnové plnění státního rozpočtu tak neukazuje, že by se zvrátil trend růstu mandatorních výdajů i nižší investiční aktivity státu ve čtvrtém čtvrtletí 2017. S blížícím se koncem roku je nutné zmínit riziko rozpočtového provizoria, které hrozí vzhledem k delším povolebním vyjednáváním a prvním zmínkám o blokování poslanecké sněmovny ze strany opozice. Nelze tak čekat, že se státní rozpočet dostane brzy na řadu.
Český index nákupních manažerů ve výrobě v říjnu překvapivě vzrostl o 1,9 bodu na 58,5 bodu. Je to výrazně vyšší nárůst oproti 57 bodům, které očekával trh. Říjnový PMI index je tak na nevyšší hodnotě od dubna 2011. Za nárůstem indexu stojí zejména vyšší úroveň výroby ve zpracovatelském průmyslu. Ruku v ruce s výrobou narostl i objem nových domácích zakázek. Díky silné spotřebitelské poptávce si manažeři udržují velice pozitivní očekávání i o budoucím vývoji. Předstihové indikátory PMI a IFO naznačují, že růst HDP české ekonomiky bude i ve třetím kvartálu silný a můžeme očekávat pokračování jasně expanzivního směřování české ekonomiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV