Gita Zbavitelová: Egypt prohlásil Hamás za teroristickou organizaci

02.02.2015 18:20 | Zprávy

Zhoršující se situace palestinského hnutí Hamás dospěla o víkendu na nečekané dno. Nejenže se zastavila rekonstrukce pásma Gazy, ale Egypt jako vůbec první arabská země oficiálně prohlásil Hamás za teroristickou organizaci.

Gita Zbavitelová: Egypt prohlásil Hamás za teroristickou organizaci
Foto: Mastertravelphoto.com
Popisek: Egyptský beduín, ilustrační foto

Už před rokem označil egyptský soud hnutí za skupinu, která terorismus podporuje, a zakázal mu působení v Egyptě. Teď je zařadil i na teroristický seznam, na němž už rok figuruje také jeho mateřské Muslimské bratrstvo. 

Prezident Abd al-Fattáh Sísí považuje Hamás za hrozbu národní bezpečnosti a od svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího v létě 2013 jej důsledně pronásleduje. 

Egyptské bezpečnostní složky obviňují Hamás z podílu na útocích na vojáky na Sinajském poloostrově, z podpory tamějších teroristů, pašování zbraní a ukrývání hledaných muslimských bratrů. Řadu Palestinců z Gazy také v Egyptě zadržely a několik je jich souzeno v procesu s Mursím. 

Káhira celé pásmo stále víc izoluje – přechod v Rafáhu je většinu roku zavřený, vojáci zničili skoro 1900 pašovacích tunelů a budují kilometr širokou pohraniční nárazníkovou zónu. 

Prohlášení Hamásu za teroristickou organizaci přišlo dva dny po čtvrtečním několikanásobném útoku na Sinaji, při němž zahynulo skoro 40 lidí. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Kde jste vzal informaci

že se chystá EU změnit označování piva? Prý to není vůbec pravda, ptal jsem se na to poslance Zdechovského a že se něco takového chystá odmítá i Evropská komise i Český svaz pivovarů. Šíříte dezinformace nebo z čeho vycházíte, že má ke změně dojít? A jestli lžete, tak proč? Vím, že nemáte EU v lásce...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Seděli pěkně pospolu, pivo teklo proudem...

15:22 Přemysl Votava: Seděli pěkně pospolu, pivo teklo proudem...

Ten výlet z Bavor do Brna se našim milým krajanům vydařil. Počasí přálo, hostitelé byli pozorní, úsm…