Gita Zbavitelová: Izrael předvedl íránské zbraně pro teroristy ze zadržené lodi Klos-C

11. 3. 2014 16:53

Události na Ukrajině poněkud utlumily dopad akce, která vyvrcholila v pondělí v izraelském Ejlatu. Izraelská elitní námořní komanda Šajetet minulý týden zajala nedaleko přístavu Port Sudan loď Klos-C, která pod panamskou vlajkou pašovala obrovské množství vyspělých zbraní palestinským teroristům.

Gita Zbavitelová: Izrael předvedl íránské zbraně pro teroristy ze zadržené lodi Klos-C
Foto: Redakce
Popisek: Izrael

Operace, kterou podle Izraele zorganizoval Írán, byla výsledkem dlouhého sledování a spolupráce izraelských rozvědek, armády a námořnictva i amerických zpravodajských služeb, jak potvrdil Bílý dům. Byla to první společná akce Izraele a Spojených států na akci proti Íránu od roku 2010, kdy obě země vyslaly do tamějších jaderných systémů virus Stuxnet. 

Izraelští zpravodajci před několika měsíci zaznamenali neobvyklý přesun zbraní ze Sýrie do Íránu – nikoli naopak – a sledovali je už z letiště v Damašku. V íránském přístavu Bandár Abbás byly zbraně přeloženy na loď, která se přemístila do iráckého Umm Qasru, kde byly zakryty pytli s cementem. Pak plula do Rudého moře, aby svůj náklad vyložila v Port Sudanu. Odtamtud měl putovat přes Egypt po souši na Sinaj nebo do pásma Gazy. Posádka zřejmě netušila, co veze. 

Izraelské námořnictvo a letectvo loď eskortovalo do Ejlatu, kde byly zbraně vyloženy a předvedeny novinářům a diplomatům. Pod pytli cementu bylo ukryto 40 syrských raket M-302 s doletem 160 kilometrů a vysoce účinnými 150kilogramovými válečnými hlavicemi, 181 minometných střel a asi 400.000 projektilů íránské výroby. Kdyby zbraně dorazily na místo určení, znamenaly by bezprecedentní hrozbu pro miliony Izraelců. 

Írán popřel, že by loď vypravil, ale izraelští zpravodajci o tom mají řadu důkazů, které byly v Ejlatu předloženy. Palestinský Hamás odmítl, že by zbraně byly určeny jemu, a zřejmě mluví pravdu, protože už delší dobu není s Íránem zadobře. Izrael soudí, že zbraně směřovaly k některé džihádistické skupině na Sinaji nebo k druhému největšímu teroristickému uskupení v pásmu Gazy, Islámskému džihádu, který ne vždycky poslouchá Hamás, jenž už delší dobu dodržuje příměří s Izraelem. 

Kdyby dospěly k svému cíli, umožnily by nevídanou akci, kterou podle izraelských zpravodajských služeb Teherán plánuje jako odvetu za případný izraelský či americký úder na íránská jaderná zařízení – nařídil by simultánní raketový útok libanonskému Hizballáhu ze severu a Palestincům v Gaze z jihu. Pod palbou by se tak ocitl celý Izrael, protože rakety M-302 by dokázaly zasáhnout Jeruzalém, Tel Aviv i Haifu. 

Podle izraelských poznatků zorganizovaly dodávku zbraní panamskou lodí íránské Revoluční gardy. Byla to složitá operace, která stála desítky milionů dolarů a vyžadovala pečlivě připravený plán – pašování do Gazy totiž komplikuje postup Egypta proti Hamásu, k němuž patří i likvidace pašovacích tunelů. Zničil jich už skoro dva tisíce, ale neustále vznikají tunely nové. 

Okázalé pondělní předvedení íránského nákladu v Ejlatu mělo jediný cíl – upozornit svět na přetvářku Teheránu v době, kdy s ním světové velmoci jednají o definitivní podobě dohody o omezení jeho jaderného programu a většina z nich se domnívá, že nové íránské vedení je ochotné ke kompromisu. 

Izrael dlouhodobě varuje Západ, že Írán novou vstřícnost po změně prezidenta jen předstírá a hraje o čas, a se znepokojením sleduje důvěru, kterou v prezidenta Hasana Rúháního vkládá nejen Evropa, ale i Barack Obama. 

Ne náhodou došlo k zadržení lodi Klos-C v době návštěvy izraelského premiéra Binjamina Netanjahua v Bílém domě. V pondělí Netanjahu upozornil, že tak jako Írán nepřestává exportovat terorismus, nemá v úmyslu se vzdát svého cíle, jímž je získání jaderné zbraně. 

Ministr obrany Moše Jaalon zase připomněl, že v celém regionu, od Afghánistánu přes Bahrajn, Sýrii a Libanon až po pásmo Gazy, není jediný konflikt, v němž by Írán nevyzbrojoval teroristy. 

Zatímco Netanjahu předváděl, jak Írán porušuje mezinárodní zákony, ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová si potřásala rukou s íránskými představiteli v Teheránu a ani ji nenapadlo se o zbraních pro Gazu zmínit. Netanjahu varoval, že nejde jen o Izrael a příští íránská zásilka může do kteréhokoli přístavu světa dopravit třeba jaderný kufřík. Posteskl si také, že Izrael je terčem celosvětové kritiky za každý „nově postavený balkon v Jeruzalémě“, ale íránský terorismus a porušování lidských práv nikoho nezajímá. 

Izrael nezadržel loď se zbraněmi pro teroristy poprvé. Před 12 lety takto zabavil náklad 50 tun zbraní pro Jásira Arafata na lodi Karine-A, v roce 2009 zajal plavidlo Francop s íránskou výzbrojí pro Hizballáh a před třemi lety loď Victoria s 50 tunami zbraní z Íránu pro Gazu. Izraelští zpravodajci v pondělí zdůraznili, že nemine jediný týden, kdy by nezmařili nějaký pokus Teheránu dodat zbraně teroristům v okolí Izraele. Jistě není ani poslední.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rozhlas.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Skandální rozhodnutí pražských zastupitelů

13:21 Jiří Paroubek: Skandální rozhodnutí pražských zastupitelů

Katolická církev a jejich miniaturní politická reprezentace v Praze, zastoupená v městské radě a v p…