Operace, kterou podle Izraele zorganizoval Írán, byla výsledkem dlouhého sledování a spolupráce izraelských rozvědek, armády a námořnictva i amerických zpravodajských služeb, jak potvrdil Bílý dům. Byla to první společná akce Izraele a Spojených států na akci proti Íránu od roku 2010, kdy obě země vyslaly do tamějších jaderných systémů virus Stuxnet.
Izraelští zpravodajci před několika měsíci zaznamenali neobvyklý přesun zbraní ze Sýrie do Íránu – nikoli naopak – a sledovali je už z letiště v Damašku. V íránském přístavu Bandár Abbás byly zbraně přeloženy na loď, která se přemístila do iráckého Umm Qasru, kde byly zakryty pytli s cementem. Pak plula do Rudého moře, aby svůj náklad vyložila v Port Sudanu. Odtamtud měl putovat přes Egypt po souši na Sinaj nebo do pásma Gazy. Posádka zřejmě netušila, co veze.
Izraelské námořnictvo a letectvo loď eskortovalo do Ejlatu, kde byly zbraně vyloženy a předvedeny novinářům a diplomatům. Pod pytli cementu bylo ukryto 40 syrských raket M-302 s doletem 160 kilometrů a vysoce účinnými 150kilogramovými válečnými hlavicemi, 181 minometných střel a asi 400.000 projektilů íránské výroby. Kdyby zbraně dorazily na místo určení, znamenaly by bezprecedentní hrozbu pro miliony Izraelců.
Írán popřel, že by loď vypravil, ale izraelští zpravodajci o tom mají řadu důkazů, které byly v Ejlatu předloženy. Palestinský Hamás odmítl, že by zbraně byly určeny jemu, a zřejmě mluví pravdu, protože už delší dobu není s Íránem zadobře. Izrael soudí, že zbraně směřovaly k některé džihádistické skupině na Sinaji nebo k druhému největšímu teroristickému uskupení v pásmu Gazy, Islámskému džihádu, který ne vždycky poslouchá Hamás, jenž už delší dobu dodržuje příměří s Izraelem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz