Glosa Ivo Valenty: Aktivisté, zmlkněte a nevyvolávejte napětí! Klíčové jsou schopnosti, ne barva pleti

25.01.2021 10:39

Asi všichni znají můj názor na aktivisty nejrůznějšího typu, kteří ve velkém a v „bohulibém zájmu“ uměle vyvolávají problémy a napětí, případně blokují důležité projekty – např. v oblasti dopravních staveb.

Glosa Ivo Valenty: Aktivisté, zmlkněte a nevyvolávejte napětí! Klíčové jsou schopnosti, ne barva pleti
Foto: archiv I. Valenty
Popisek: Ivo Valenta
reklama

Již dříve jsem na sociálních sítích zmiňoval některé absurdity v podobě například tlaku na to, aby černošské celebrity fotili černošští fotografové, ve slově černoch se psalo velké písmeno jako důkaz úcty (zatímco běloši by zůstali s malým), aby se změnily názvy některých osvědčených produktů, aby neexistoval tmavý sirup se siluetou ženy a v neposlední řadě aby televizní postavy dabovali černoši – i v případě, že se jedná o animované seriály. Diskuze se vedly například o slavném seriálu Simpsonovi, kde se proti tomuto „nápadu“ postavili i čeští herci.

Nyní aktivisti opět vylezli z nor a dle médií znovu tlačí na to, aby animované černochy v celé Evropě dabovali černoši. Na paškál se dostal například americký animovaný film Soul (v české distribuci Duše). Film je z prostředí černošských jazzmanů, jenže ho do evropských jazyků dabují evropští herci. A to je podle aktivistů špatně. Co je to za nesmysl?! Uvědomují si tito pomatenci, že v některých evropských zemích prostě a jednoduše černošské herce či dabéry nenajdou? Nebo snad má produkce chodit po ulicích a chytat za rukáv každého černocha, kterého potká, a udělat z něj dabéra?

Tahle práce stejně jako další odvětví přece vůbec není o barvě pleti, ale o schopnostech. Člověk buď dělá svou práci dobře, nebo ne. Jinými slovy buď se pro ni hodí, nebo ne. Nic mezi tím není. A je úplně jedno, jestli je bílý, černý nebo třeba pruhovaný.

Mohli bychom pak jít ještě dál. Například mimozemšťana by měl namluvit mimozemšťan. Eskymáka Eskymák. Indián by byl stejným příběhem.

Copak někteří lidé úplně ztratili rozum? Nebo snad chtějí být jen zajímaví? Mám ale pocit, že jediné, čeho tím docílí, je právě rozdělení společnosti a nevraživost jednotlivých skupin mezi sebou.

Osobně v tomto směru nesouhlasím ani s novým prezidentem USA, Bidenem. Jeho výroky typu „Pokud budete volit Trumpa, nejste černí,“ nebo „Musí skončit nadřazenost bílé rasy,“ jsou přesně těmi, které problémy eskalují a dle mého názoru nemají žádný racionální základ.

Ivo Valenta

Poznámka redakce:
75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s. vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Vyvadil: Pane prezidente, díky

19:28 Jiří Vyvadil: Pane prezidente, díky

Vaše upřímná a tvrdá omluva za spoluodpovědnost za brutální bombardování Srbska je v dnešní době vel…