Hana Demeterová: Další justiční zločin nebo „jen“ omyl?

27.02.2012 15:35

13. 2. 2012 rozhodl ministr Pospíšil o přípustnosti vydání do Gruzie matematika Mindii Kašibadzeho, odborníka na informatiku ve vládě dřívějšího prezidenta Gruzie Ševarnadzeho, který více než rok sedí ve vazbě v Praze na Pankráci. Gruzínský oligarcha Avtandil Cereteli, blízký prezidentu Saakašvilimu, obvinil p. Kašibadzeho ze zpronevěry 650 000 dolarů.

Hana Demeterová: Další justiční zločin nebo „jen“ omyl?
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Důkazy nejsou, stejně jako v případě kanadského občana, kterého občan Cereteli podvedl a okradl o mnoho miliónů dolarů tak, že celý případ je podrobně popsán dokonce i na veřejných stránkách gruzínského ombudsmana
http://www.ombudsman.ge/index.php?page=1001&lang=1&id=523

Problém p. Kašibadzeho je v tom, že si dovolil kritizovat prezidenta Saakašviliho, kterého prezident Obama nedávno pochválil za jeho způsob zavádění demokracie, který by prý měl sloužit příkladem dalším státům. Tak se asi náš stát rozhodl jít příkladem v tomto příkladu. Nehledě na to, že třeba francouzský velvyslanec v Tbilisi p. Eric Furnie na adresu gruzínské vlády 22.3.2011 prohlásil: „Je to prostě katastrofa. Myslím, že můžeme mluvit o neobolševickém státu. Evropa bude nucena změnit svou politiku vůči této zemi.“
http://www.eng.ghn.ge/news-2998.html

Ale zpět na rodnou hroudu. Český helsinský výbor napsal 23.1.2012 do věznice p. Kašibadzemu: „Ve svém dopise uvádíte, že jste v současné době držen ve vazbě pro své politické názory. V této záležitosti bylo zpracováno stanovisko týmu expertů vyslaných do Gruzie, kteří politický důvod Vašeho věznění potvrdili a nedoporučili Vaše vydání do Gruzie… věříme, je-li zde negativní stanovisko expertů, pokud jde o Vaše vydání do Gruzie, že česká strana takové vydání nepovolí.“

Česká strana takové vydání povolila.
Vrchní soud v Praze totiž zrušil dvě rozhodnutí Městského soudu v Praze o tom, že vydání p. Kašibadzeho není přípustné, přičemž druhé rozhodnutí Městského soudu bylo ještě kategoričtější než první. Své rozhodnutí zdůvodnil dne 26.10.2011 tak, že:
1.  p. Kašibadze není občanem ČR,
2. skutek, za který žádá Gruzie jeho vydání, není tamtéž promlčen,
3. „...řízení o jeho žádosti o udělení mezinárodní ochrany bylo pravomocně skončeno tak, že tato ochrana udělena nebyla... Z těchto důvodů Vrchní soud v Praze ve věci rozhodl podle § 397 odst. 1 tr. řádu tak, že vydání Mindia Kashibadze k trestnímu stíhání do Gruzie pro uvedený skutek je přípustné.“

JENŽE: řízení o udělení mezinárodní ochrany není dodnes pravomocně ukončeno! Ministr Pospíšil byl na tuto skutečnost upozorněn 6.12.2011 dopisem gruzínského přítele p. Kašibadzeho, zastupujícího jej v azylovém řízení. Přesto odpovědí byl včera doručený dopis ministerstva spravedlnosti, že ministr vydání povolil.
Městský soud v Praze sice potvrdil rozhodnutí odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra o odmítnutí azylu, ale až dne 30.1.2012, tedy více než 3 měsíce po výše uvedeném rozhodnutí Vrchního soudu! Navíc i proti tomuto rozhodnutí Městského soudu v Praze byla v řádné lhůtě podána kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který je teprve kompetentní učinit závěrečné rozhodnutí o tom, zda na azyl opravdu p. Kašibadze nemá nárok, nebo zda došlo ve správním řízení k chybám, které mohou být příčinou k přezkumu rozhodnutí.

K chybám došlo, strašným. Mimo jiné byl během případu  p. Kašibadzemu přidělen advokát na státní útraty, který s ním ale v podstatě nekomunikoval, proto byl posléze soudem zaměněn jiným. S tím to bylo stejné, protože brzy pochopil, že tady by mělo být za málo peněz hodně muziky. Dva soukromí advokáti – z nichž jeden velmi zvučného jména, možná toho nejzvučnějšího – vytáhli ze ženy p. Kašibadzeho, matematičky a donedávna programátorky Světové banky myjící v současné době nádobí v jedné z pražských restaurací, aby mohla být manželovi nablízku, všechno, co mohli. Když už neměla co prodat, zůstala na holičkách. Advokát nejzvučnější ji po rozhodnutí Vrchního soudu v Praze ani nevysvětlil, že soud se dopustil hrubé procesuální chyby, když lhal o pravomocném azylovém rozhodnutí. Ruský prostředník nabídl v Praze zoufalé paní  výměnou za 2 000 dolarů méně zvučného advokáta, který – jak tvrdil - napsal a odeslal ústavní stížnost. Nehledě na to, že v kopii, kterou po několikatýdenních urgencích právník ženě p. Kašibadzeho nakonec poslal e-mailem, v ní na chybu Vrchního soudu ve věci azylu nepoukázal (jak později „vysvětlil“: on jeho spis nikdy neviděl, tak nevěděl), ústavní stížnost k Ústavnímu soudu nikdy nedorazila. To Ústavní soud písemně potvrdil v reakci na doplnění, které mu bylo zasláno dodatečně, když konečně náhodní lidé ženě p. Kašibadzeho správně přeložili, co je vlastně v rozhodnutí Vrchního soudu v Praze uvedeno.   
Díky takové „právní pomoci“ nebylo využito ani dalších možností vedoucích ke zjednání nápravy, jakou by mohlo být třeba dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Prostě o tom p. Kašibadzemu ani jeho paní ani nikdo neřekl.

P. Kašibadze je invalida, při uvěznění měl -9 a -12 dioptrií, což se pravděpodobně v důsledku stresu zhoršilo, protože staré brýle už jsou nedostačující. Jeho nucená extradice do vlasti na žádost vlivných mstitelů by se dala označit asi takto: Vítejte v pekle.

Něco o tom, co se děje v gruzínských věznicích a v jakém stavu je „nezávislé, tedy spravedlivé“ gruzínské soudnictví, je zde:
http://www.helpaman.org/cz/category/aktualne/publikace/serifove-z-uooz-divoky-zapad-ceske-justice/

Bývalý gruzínský ombudsman (2005-2009) p. Sozar Subari seznámil během své páteční návštěvy na českém ministerstvu zahraničních věcí naše úředníky nejen s katastrofální situací v oblasti porušování základních lidských práv v Gruzii, ale třeba i se soudními rozsudky v jednotlivých případech: za zproněvěru v přepočtu 40 000 Kč dostala žena 30 let vězení. Za 6 ukradených pneumatik byl mladý chlapec odsouzen k 18 letům vězení, protože soudu bylo jasné, že pneumatiky nemohl odnést  najednou, ale jen po dvou, a musel se tedy pro další dvakrát vrátit – takže opakovaná recidiva.
Za vraždu dostal jiný mladík 12 let. Bránil se, důkazy nebyly. Po pár letech se „zavražděný“ našel, pásl v horách ovce a divil se, proč by měl být mrtvý. Odsouzený seděl ještě další rok, protože mu trest zmírnili: z vraždy na pokus o vraždu, i když oživlý nebožtík potvrdil, že dotyčného nezná a nikdo se ho zavraždit nepokoušel.

To, co tak úspěšně testují naši úředníci na cizincích, ocitajících se v české pasti (pro mnohé z nich pořád „demokratické“, protože takové podlosti nevěří a nevěří), se nemůže neobrátit proti nám.

Díky, pane ministře. Vždyť přece škoda každé facky, která padne vedle.

Hana Demeterová

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: USA pravděpodobně budou mít první ministryni financí v historii

18:08 Štěpán Křeček: USA pravděpodobně budou mít první ministryni financí v historii

„Nastupující americká administrativa se pokusí zavést nové regulace, které by měly směřovat ke snižo…