Jednoznačných 52 % hlasů pro vystoupení z Evropské unie ovšem považují eurosocialisté za výsledek „relativně těsný“. O vítězství zdravého rozumu přitom nerozhodlo „pár tisíc hlasů“, jak tvrdí zhrzení zastánci stále těsnější Unie, nýbrž hlasy neuvěřitelných 1 269 500 voličů. Pro představu: Labouristé vedeni Tony Blairem zvítězili v roce 2005 rozdílem pouhých 767 521 hlasů.
Díky chybnému průzkumu veřejného mínění přitom máme možnost porovnat, jak by ti samí aktéři reagovali na výsledek opačný. Agentura YouGov totiž zveřejnila bezprostředně po uzavření volebních místností výsledek průzkumu, podle kterého se (stejných) 52 % Britů vyslovilo pro setrvání v Evropské unii. Okamžitě se tak objevily výroky o „vítězství zdravého rozumu“. Nemluvilo se naopak, kupodivu, o „těsné většině“, nýbrž o většině 4 procentních bodů.
V duchu zásady rozděl a panuj se okamžitě po zveřejnění výsledků pokoušejí prounijní politici a novináři uměle vytvářet napětí mezi Skotskem (respektive Severním Irskem) a zbytkem Británie. Celé Skotsko tak prý hlasovalo pro setrvání v Unii. Ani to samozřejmě pravda není. Pro setrvání v Unii hlasovalo pouze 42 % všech skotských voličů, naopak 58 % hlasovalo buď pro brexit, nebo se ani referenda neúčastnilo. Obdobně v Severním Irsku hlasovalo pro setrvání v Evropské unii jen 35 % všech oprávněných voličů. Stoprocentní podpora Unie vypadá jinak.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV