Hana Lukešová: Dlouho vodil muslimy za nos. Nakonec však jeho popravu vysílala televize

22.06.2016 16:04 | Zprávy

Druhá polovina 20. století byla ve znamení bouřlivých změn, druhá světová válka navždy poznamenala vývoj světa. Roku 1947 se Britská Indie rozdělila na převážně hinduistickou Indii a muslimský Pákistán, proces dekolonizace zasáhl mnohé země Afriky a Asie, z bývalých britských a francouzských kolonií se staly nezávislé státy.

Hana Lukešová: Dlouho vodil muslimy za nos. Nakonec však jeho popravu vysílala televize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele

Ovšem nesmazatelně se do dějin světa zapsal vznik Izraele a následná válka, kterou rozpoutaly arabské státy s cílem zničit Izrael a tím vlastně dokončit hitlerovský plán "konečného řešení židovské otázky". Izrael se navzdory obrovské přesile arabských armád ubránil. Ale úspěch Izraele nebyl podmíněn pouze úspěchem jeho armády, odhodlání izraelských vojáků bránit svou zemi a velikou bojovou morálkou. Bez prestižní práce tajných služeb by židovský stát přestal existovat. Mnozí izraelští špioni excelentně vykonávali svou nebezpečnou službu a nasazovali životy k záchraně své vlasti. K nejvýznamnějším špionům ve službách izraelského státu patří Eli Cohen, který za to nakonec zaplatil životem. Právě díky tomuto muži Izrael slavil triumf v šestidenní válce roku 1967.

Eli Cohen se narodil v Egyptě roku 1928 syrským rodičům, byl vychováván v tradici ortodoxního judaismu a sionismu. Zatímco jeho rodiče a tři sestry emigrovali roku 1949 do Izraele, on působil v Egyptě a koordinoval sionistické aktivity. Na počátku roku 1950 byl naverbován izraelskou tajnou službou Mossad a prodělal rozsáhlý výcvik. Získal znalosti v zacházení se zbraněmi, v čtení map, topografii, kryptografii, ve strategii a taktice boje na neviditelné frontě a mimo jiné také v rozhlasovém vysílání. Pro svůj orientální vzhled odešel do Sýrie, kde začal vykonávat špionáž pro Stát Izrael. Jeho řídícím agentem byl v Iráku narozený Žid učící izraelské špiony arabskému jazyku. Jelikož plynně mluvil francouzsky, anglicky a arabsky, tak předstíral, že je argentinským občanem arabského původu Kamal Amin Taabes, který se narodil v Bejrútu a spolu s rodiči Aminem Ta ´Abetem a Sa ´Adia Ibrahim odešel na nějaký čas do Argentiny. Žil v syrské komunitě v Buenos Aires. Získal si věhlas jako obchodník a odešel pak za svými zájmy do Sýrie. Jistě jste pochopili, že toto byla nová identita Eli Cohena.

Pod touto legendou žil v Sýrii, stal se populární osobností mezi syrskými vojenskými kruhy, o jejichž záměrech Izrael informoval. Do Sýrie odešel v r. 1962 už jako vážený občan a uznávaná osobnost. Navázal vřelé přátelství a udržoval blízké kontakty s představiteli arabské socialistické strany BAAS. Velel mnoha úředníkům a vojákům baasistické strany. Navštěvoval kavárny a pořádal četné dýchánky pro syrské důstojníky, ministry a podnikatele, předstírával opilost a snažil se získat životně důležité informace pro Mossad. Pronikl do syrského ministerstva informací, stal se vřelým přítelem a důvěrníkem Georga Saifa, který mu bezmezně důvěřoval. Ovšem Eli příliš riskoval, mezi lety 1962 až 1965 se třikrát vrátil do Izraele, což se mu možná stalo osudným. Syrští politici se snažili odvádět vodu z řeky Jordán z izraelského území. Cohen získal detailní informace o tomhle plánu od armádních důstojníků Hatouma a Dalího a o syrském záměru informoval Izrael. Ten včasným zásahem syrskou tajnou operaci zhatil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Zdeněk Kettner byl položen dotaz

Svoboda slova a názoru

Dobrý den, i mě přijde, že se dnes pravda nenosí a co horšího, tak se za ni i trestá. Co s tím ale hodláte udělat, když budete ve vládě? Jaké kroky podniknete proto, aby se opět mohla nahlas říkat pravda a problémy se mohli nazývat pravým jménem a skončilo to plíživé zavádění cenzury?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

13:57 Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

V posledních dvou týdnech jsme zažili dva zajímavé jevy, které ukazují zcela rozdílný přístup českýc…