Ivan Bednář: Dvě tváře jedněch Pirátů

23.02.2020 16:40

Piráti se netají tím, že chtějí v příštích volbách výrazně posílitm, a už také jmenovali svého kandidáta na funkci předsedy vlády. Dredového krále Ivana Bartoše.

Ivan Bednář: Dvě tváře jedněch Pirátů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Piráti na tiskové konferenci ve sněmovně
reklama

Jak si současní Piráti stojí, ukáží možná doplňovací volby za zesnulého senátora Jaroslava Kuberu v Teplicích. Ivan Bartoš a celostátní vedení Pirátské strany již předložilo nominaci – kandidovat za ně bude Tomáš Tožička.

A tady to začíná silně skřípat. Tožička je totiž levicový radikál, známý svými extrémistickými výroky. „Kapitalismus povraždil násobně víc lidí než stalinismus,“ domnívá se Tožička, “Hitler je samozřejmě výtvor kapitalismu, proto také například evidenci v koncentrácích zajišťovalo IBM.“

Tožička také požaduje vystoupení z obranného svazku NATO. „Těžíme z NATO? Těží z toho leda oficíři a zbrojní průmysl,“ hlásá Tožička, „dokonce i ti žoldáci, kteří zbytečně umírají v zahraničí, jsou jenom kanónenfutr pro ty výše zmíněné.“

Tožička, který k Pirátům přestoupil ze Strany zelených po nástupu Martina Bursíka, je představitelem ultralevicové scény, vycházející z ideového podhoubí utopického socialismu. Působí v několika iniciativách typu Ne základnám, ProAlt či Alternativa.

S předsedou Pirátů Bartošem ho mimo jiného spojuje i jedna výrazně protiizraelská akce. Oba byli podepsáni pod otevřený dopis, vyzývající organizátory, aby upustili od pořádání festivalu Dny Jeruzaléma v Plzni v rámci festivalu Plzeň – Evropské město kultury. Zajímavé je, že ještě před časem vyloučili Piráti ze svých řad Ivo Vašíčka za to, že požadoval vystoupení z NATO. Dnes to Pirátům již nevadí. A Vašíček se nedávno připomněl výrokem, že „zpochybňování členství v NATO je v současnosti podobné tabu, jako bylo v Česku zpochybňování vedoucí úlohy KSČ před rokem 1989“.

A to všechno je na hony vzdálené definici předsedy Bartoše, který Piráty označuje za „středovou liberální stranu“.

Spíš jde o hnutí, které má dvě tváře – jednu liberálnější navenek pro veřejnost, a druhou ultralevicovou dovnitř hnutí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Celní správa brzdí trestní řízení

7:33 Zdeněk Jemelík: Celní správa brzdí trestní řízení

Dne 2. června 2020 se senát Jiřího Dufka zlínské pobočky Krajského soudu v Brně vrátil ke zkoumání j…