Ivan Bednář: Kdy už bude konečně konec toho trápení

16.09.2019 21:26

Koalice v Praze se trápí. Od samotného počátku. Jenomže zatím se nikdo neodhodlal bouchnout do stolu a toto trápení ukončit.

Ivan Bednář: Kdy už bude konečně konec toho trápení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib
reklama

„Změnu v řízení města,“ slibovali Piráti v loňských pražských volbách. Ukazuje se ale, že pirátská změna politického stylu je trochu moc i na Spojené síly pro Prahu, jejich koaličního partnera. A nejen ta pirátská. Jako „svou“ malou Prahu 7, kde je starostou, se celou Prahu snaží z Letné řídit také šéf Prahy Sobě Jan Čižinský. I proto je městská rada ve stavu trvalého ohrožení.

Palčivým problémem současného vedení města je faktická neschopnost pirátů řešit skutečné obtíže města. Jen namátkou, okruh se stále nestaví, sanitky čelí akutnímu nedostatku záchranářů, parkování v centru se blíží strategické hře a ceny nájmů vyhánějí rezidenty pomalu, ale jistě pryč z města. Samotné centrum patří zase o trochu více turismu a marketingovým tahům jejího současného vedení v podobě laviček pod jeho kancelářemi, kam si nepřijdou odpočinout ani zmatení turisté hledající magistrátní páternoster nebo stánek s trdelníkem.

Na portále majestátní budovy pražského magistrátu se vyvěšují různé vlajky, hledá se místo pro výsadbu stromů (copak asi je s včelami, které chovala primátorka Krnáčová na střeše budovy?) a podporují se koloběžky. Úžasné.

Ukázkovým příkladem je jak se své funkce „nově“ chopil pirátský primátor Zdeněk Hřib. Přezdívá se mu „OK“, protože ho nejvíc ze všeho děsí cokoli rozhodnout a podepsat, a na vše proto jen odpovídá „OK“.

Primátorského „papalášství“ se ale zhostil velice úspěšně. Hned po nástupu do funkce si nechal Hřib na magistrátu připravovat snídaně a se svou početnou rodinou se o víkendech zabydlel v ceremoniálním primátorském bytě.

Před koalicí se nyní rýsuje obří balvan v podobě schválení rozpočtu hlavního města na příští rok. Očekává se bouřlivé jednání na zastupitelstvu, které se může protáhnout na mnoho hodin. Nakonec by právě sestavování rozpočtu mohlo být tou rozbuškou, která vyvolá zemětřesení. Nový rozpočet by tak mohla připravit už nová koalice, takže by nemusela přebírat šílené plány té současné. Primátorem by mohl být zatím ještě předseda TOP 09 Jiří Pospíšil (pokud by rezignoval na svůj evropský poslanecký mandát) nebo šéf pražské ODS a místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

Praha by se tak mimochodem držela své „hezké“ tradice: od roku 2010 k pražskému magistrátu neoddělitelně patří, že se zdejší koalice časem rozpadají, suspendují a případně zase obnovují.

Čím to asi bude?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Značná část potravin prudce zdražuje a dál bude

21:17 Oldřich Rambousek: Značná část potravin prudce zdražuje a dál bude

My všichni, kdož chodíme nakupovat, to vidíme. Ceny potravin rostou, brambory jsou už pomalu svátečn…