Ivan Černý: Severočeští mistři skla pro GOLDEN BLOT

14.05.2021 8:38

V České Lípě, v malé, leč mezi milovníky křehké krásy u nás i za hranicemi České republiky dobře známé rodinné firmě zušlechťovatelů skla bratří Rašínů, se v těchto dnech zrodil sklářský skvost. Je to tmavě modrý pohár ručně zpracovaný. Jedná se o ruční práci, od foukání až po složité zdobení pískováním, zdobením zlatem a dalšími sklářskými technikami. Skláři na slovo vzatí vyrobili z tzv. polotovaru unikátní umělecké dílo, první z řady, jež budou již tento rok sloužit jako prestižní mezinárodní cena. Ta bude poděkováním pro vybrané osobnosti, které se mimořádně vyznamenali v boji s koronavirem.

Ivan Černý: Severočeští mistři skla pro GOLDEN BLOT
Foto: archiv
Popisek: Ing. Stanislav Rašín: I v tomto případě se jedná o kombinovanou techniku zdobení ve spolupráci s kooperujícími firmami
reklama

Již druhým rokem je nejenom Evropa, zámoří či Asie zužována v nevídané šíři pandemií Covidu-19. V boji s touto zákeřnou chorobou podlehly celosvětově statisíce lidí. Kronika nemoci je plná slz, a ztrát, z nichž ty ekonomické nejsou nejbolavější, i když pro mnohé firmy, společnosti a hlavně osoby samostatně výdělečné činné bylo vynucené omezení podnikání doslova likvidační. Zároveň je ale vzpomínaná kronika boje s nemocí doslova pomníkem statisíců obětavých lidí, rvoucích se tak či onak za zdraví svých spoluobčanů – od zdravotníků v tzv. první linii přes hasiče či vojáky až po politiky, státní úředníky a další bezejmenné hrdiny, o nichž se třeba ani příliš neví. Právě proto je třeba alespoň těm nejobětavějším poděkovat. V současnosti vznikl v Praze unikátní projekt mezinárodní ceny GOLDEN BLOT.

Autor myšlenky a nápadu je Mgr. Jiří Oplt, zakladatel projektu Golden Blot cz – Nadační fond ve spolupráci s občanským sdružením GOLDEN BLOT sk , a zároveň předseda správní rady jmenované neziskové organizace.

Cena je určena, jak jsme již naznačili, určena pro osobnosti, společnosti, politiky, lékaře i další zdravotníky, vědce a VIP osobnosti, za jejiž přínos, statečnost a osobní zodpovědnost, kterými na svých místech a svými schopnostmi pomohli snížit důsledky pandemie, nebo pomoci s lidskými a ekonomickými ztrátami.

„Udílením této ceny zároveň podporujeme dokumenty “OSN – WHO“ a „Agendy 2030“, do jejichž realizací též koronavirus zasáhl,“ dodává Jiří Oplt.

Udílením ceny – lépe řečeno cen, neboť budou udělovány v řadě kategorií. Kupříkladu na národní úrovni, na úrovní EU či Cenu České mezinárodní rady. Sláva to bude veliká, neboť projekt počítá se záštitou WHO, EU, UN WOMEN a ministrů do projektu zapojených zemí.

Rašín

Jedním z majstrštyků Mirror Bohemia je tzv. smaltované sklo

Komu čest, tomu čest

V současné době se již připravuje první rozdělení jmenovaného prestižního ocenění a to na národní úrovni. V jaké bude podobě? Při výběru možných darů sáhlo vedení bez váhání projektu do pokladnice národního stříbra – severočeského skla. Tady je rozhodně z čeho vybírat. Vyjmenovat na prstech obou rukou možné kandidáty na výrobu skleněné ceny nelze. Na Liberecku, Novoborsku a v okolí České Lípy bychom jich napočítali desítky. A co jméno či název firmy nebo sklářského studia, to zvučný pojem doma i v zahraničí. Teprve po delších diskuzích padlo rozhodnutí svěřit jedinečné dílo manufaktuře Mirror Bohemia, pro její špičkové umělecké řemeslo, kreativitu a více jak třicetiletou praxi.

Její šéf, Ing. Stanislav Rašín, absolvent vysoké školy se specializací na sklářské stroje a jeho bratr Miloš, rytec jakých není mnoho, společně s neméně šikovnou manželkou Marcelou mají obrovské zkušenosti jako dekoratéři skla. Svého času byli dlouholetí pracovníci legendárního Crystalexu v Novém Boru. Po listopadu 1989 si založili malou, leč pružnou rodinnou firmu, jejíž umělecké řemeslo prověřil čas a dnes patří ke špičce v náročné a složité technice zdobení či zušlechťování skla. O jejich širokém tvůrčím záběru svědčí dlouhá léta nejenom pražská prodejní galerie skla Erpet Bohemia Crystal na Staroměstském náměstí, ale i vzorkovna Mirror Bohemia v České Lípě na ulici 5. května 1517, která je umístěna v přízemí domu firmy, s dílnami rytců, malířů skla i pecemi pro rafinování skla v horních patrech.

Takzvanou surovinu neboli polotovar, sklenky, vázy, mísy, rozličné nádobky, karafy a další produkty od foukačů nebo z automatických linek skláren odebírají od řady firem, včetně novoborského Crystalexu. A pak již záleží jen na zákazníkově přání a zakázce, či představách a výtvarném vidění a nápadech rodiny Rašínových. Technika zušlechťování je velmi složitá, vyžaduje mj. mnohokrát opakované vypalování, pevnou ruku při broušení či rytí a není účelem tohoto článku ji pro laiky rozebírat. Protože je ale známo, že je lépe jednou vidět, než vícekrát slyšet, podívejme se na fotografický záznam, jak se první pohár ceny Golden Blot v Mirror Bohemia rodil… Více ZDE.

Rašín

Brusičský manželský pár v plném zapřažení

Technologický postup výroby poháru pro GOLDEN BLOT
Výroba suroviny na sklářské huti, dva díly
Příprava loga v grafickém studiu až po vyříznutí folie pro vypískování
Nalepení folie, odstranění (vypíchání) písmenek a oblepení lepenkou před pískováním
Pískování, odstranění lepenky, mytí
Ruční zlacení loga (redisperkem), výpal
Malování obrysů reliéfu, výpal
Zlacení, výpal
Slepení obou dílů poháru
Výroba kartónu se saténem

skllo

1. vypíchání dekoru z folie pro vypískování výrobku

 

sklo

2. oblepení  výrobku, příprava pro pískování

 

sklo

3. malování reliéfem

 

sklo

4. hotový výrobek po vyzlacení a po  posledním výpalu,  před slepením poháru

 

sklo

5. finální výrobek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Žádné racionální opatření přijato nebude

15:49 Petr Hampl: Žádné racionální opatření přijato nebude

Z odpovědi do ankety časopisu argument o migraci