Ivan Černý: Spanilá jízda českého sklářského výtvarníka aneb Jak Pačinek vystavoval v Číně

23.08.2019 12:20

V zemi největší ekonomiky světa a starých kulturních i řemeslných tradic, v květnu tohoto roku, prezentoval své křehké umění jeden z největších současných českých sklářů Jiří Pačinek. Tento žák legendárního mistra René Roubíčka a spolupracovník neméně známého Bořka Šípka zavítal s ukázkou svého jedinečného kumštu se svými spolupracovníky Petrem Pačinkem a Davidem Černým do oblasti Yellov Moutains, do města Huangshan v provincii Anhui.

Ivan Černý: Spanilá jízda českého sklářského výtvarníka aneb Jak Pačinek vystavoval v Číně
Foto: David Sobotka
Popisek: Sklář Jiří Pačinek předvádí svůj um

O účelu cesty a jejím průběhu nás informoval David Sobotka, umělecký ředitel PAČINEK GLASS Lindava a Kunratice. Tento muž je člověkem na svém místě, neboť coby umělecký producent, zakládal svého času sklárnu AJETO Lindava, kde více jak sedmnáct let působil jako manažer Bořka Šípka.

Za vše může severočeský projekt Křišťálové údolí

V současné době, po několikaměsíčních přípravách, se začíná realizovat významný destinační projekt, který si klade za cíl představit domácím i zahraničním návštěvníkům jedinečný sklářský region, rozkládající se mezi Kamenickým Šenovem a Novým Borem na západní straně a přes Liberec, Jablonec nad Nisou a Harrachov sahající až na východ k Železnému Brodu, jako místo, kde po staletí vznikala ze žhavé i studené skloviny křehká krása v podobě křišťálových lustrů, zrcadel, foukaných váz, malovaných a broušených mis, rytých pohárů, ověsů, korálků, perlí i foukaných figurek.

„Projekt prezentuje řadu výrobců napříč všemi sklářskými obory,“ vysvětluje nám David Sobotka, „bez ohledu na jejich historii, velikost, zaměření nebo lokaci. Zásadním pojítkem je fakt, že v zapojených hutích a tvůrčích dílnách mají dveře otevřené  pro turistické exkurze jak jednotlivců, tak i skupin, včetně možnosti si osobně vyzkoušet třeba vyfouknutí nějakého tvaru. Tento skvělý a léty vyzkoušený nápad je zamýšlen jako atraktivní vizitka Libereckého kraj a zároveň je pozvánkou pro tuzemské i zahraniční návštěvníky, kteří díky němu mohou zavítat do dílen sklářů a podívat se jim přímo pod pokličku, přesněji řečeno pod ruce, na píšťaly, štětce, brousící a rytecká kola, případně kahany. A samozřejmě si moci i zakoupit nějaký ten hezký kousek skla, jako suvenýr a vzpomínku z cesty za mistry sklářského uměleckého řemesla…“

Mezi prvními hutěmi a designérským studii se do projektu přihlásila společnost Pačinek Glass, která vlastní a provozuje dvě sklárny, v Lindavě a Kunraticích u Cvikova. Lindava slouží primárně jako umělecký vývojový ateliér a sklářská alchymistická dílna či laboratoř, v Kunraticích pak následně běží jedinečná ruční výroba originálních kousků i sérií. Obě hutě mají též prezentační prodejní galerie svých výrobků. Jiří Pačinek není ve světě neznámým pojmem, vystavoval v řadě zemí, působil i v USA, kde dokonce učil skláře z celého světa nejrůznějším českým „fíglům“ tohoto řemesla.

„Jak se říká, štěstí přeje připraveným…“ usmívá se umělecký ředitel PAČINEK GLASS David Sobotka a pokračuje: „ v rámci současných narůstajících kulturních a ekonomických vztahů z Čínskou lidovou republikou, musím poznamenat, že Jiří Pačinek se s čínským uměním a tamními autory setkal poprvé již v roce 2003 díky Bořku Šípkovi, který do tehdejší sklárny AJETO pozval významného současného čínského malíře Sun Lianga, jehož malby tradičními technikami převáděl právě Jirka do skla… Již tehdy se utvořily vřelé vztahy s čínskými investory a sběrateli moderního umění, zejména skla, kteří na počátku letošního dubna přijeli znovu s novými vizemi spolupráce. Přáli si vidět kolébku našeho skla Novoborsko a obě Pačinkovy sklářské hutě.

Zde se jim dostala řada informací nejen o hutní umělecké výrobě, ale i o nově vzniklém destinačním projektu Libereckého kraje Křišťálové údolí - Crystal Valley.“

Čínské investory liberecký projekt velmi zaujal a brzy došlo k navázání pracovních kontaktů s příslušnými institucemi a představiteli kraje.

„Zástupci čínské strany jednají na naše poměry nezvykle rychle a promyšleně“ pochvaluje si David Sobotka. „ Netrvalo dlouho a naše „spanilá propagační jízda“ zamířila do Huangshanu…“

Čínské Křišťálové údolí

Ve jmenovaném městě v oblasti Yellou Mountains by v nejbližších třech letech mělo vyrůst sklářské centrum a letovisko, které bude na rozsáhlé ploše několika desítek hektarů vítat návštěvníky z řad laické i odborné veřejnosti, pro které budou připraveny atrakce v podobě sklářské hutě, uměleckých ateliérů, galerijních prostor i interaktivních expozic, které budou seznamovat návštěvníky s přípravou, tavením, zpracováním a opracováváním skla. Chybět samozřejmě nebudou obchody se sklem ani restaurace a penziony. Shodou okolností dostali Číňané možnost jisté inspirace právě v severočeském Cvikově, v obcích Lindava a Kunratie. Zajímá nás, jak zde ale  samotná květnová Pačinkova prezentace probíhala…

„Vše se konalo ve skutečně velkém stylu. Mnozí z nás mají ještě tendence vidět Čínu jako zemi z Maových plakátů a neuvědomují si, že se jedná o největší a nejpružnější ekonomiku světa! Čínští investoři a podnikatelé mají kapitál a neznají slůvko nelze. I my jsme byli překvapeni skvělým aranžmá výstavy, doprovodnými programy, samotnou propagací akce a především velkou návštěvností…“ dodává umělecký ředitel Sobotka.

Jiří Pačinek se svým kolektivem zde tedy v rámci propagační cesty zahájil svou autorskou třídenní výstavu, kterou navštívily stovky hostů z oblasti skla, designu, architektury, módy, filmu a dalších odvětví umění. Slavnostní vernisáž doplnila předváděcí show na sklářské mobilní peci, která sem byla pro tento účel čínskými investory objednána a instalována. Zlatým hřebem programu byla i slavnostní premiéra nového filmu o Jiřím Pačinkovi. Tento dokumentární snímek mohou čeští zájemci během letních měsíců shlédnout v Pačinkově pražské galerii, v Benediktské ulici, ležící za obchodním domem Kotva.

„Tato čínská expozice byla první ze série propagačních akcí, které Jiří Pačinek letos absolvuje v Asii a kterými neprezentuje pouze sebe a své sklárny, ale také liberecký projekt Křišťálové údolí,“ dodává závěrem David Sobotka. „Kupříkladu na pozvání a za spolupráce Velvyslanectví České republiky v Kazachstánu, se bude konat od konce září až do poloviny října tohoto roku v Národním muzeu v hlavním městě Nur-Sultanu Pačinkova samostatná výstava s názvem Křišťálová zahrada. Výstava se po jejím ukončení přesune ještě do Muzea umění v Almaty.“

Zbývá dodat, aby nám to nebylo líto, že čeští zájemci o Pačinkův skleněný kumšt mohou od 18. července navštívit Liberec, kde se v populární umělecké kavárně Pošta koná vernisáž Křišťálové zahrady. Až do konce srpna zde můžeme obdivovat imaginární svět sklářovy fantazie, plný skleněných květin, mušlí, krabů, ptáků i koní i nejrůznějších bizarních tvarů, které se ve fantaskních podobách zrodily ze žhavé skloviny v širokém spektru barev a společně tak vytváří zdánlivě nesourodý a tím i originální svět.

Více na www.pacinekglass.cz

Ivan Černý

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Na Velkou Británii se valí (z Francie) nelegální migranti

21:37 Jan Urbach: Na Velkou Británii se valí (z Francie) nelegální migranti

Od počátku letošního roku eviduje Velká Británie třikrát vyšší počet ilegálních migrantů než za cel…