Mluvčí kyperské vlády Kyriakos Kousios uvedl ve čtvrtek, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navštíví Kypr 8. září za účelem „podrobnějšího přehledu vývoje“ a projednání „společné akce“ pro mír a stabilitu ve východním Středomoří.
Kreml podle tiskové zprávy agentury TASS uvedl, že oba vůdci „podrobně diskutovali o současných otázkách interakce Rusko-Kypr v různých oblastech a zdůraznili potřebu zlepšit smluvní právní rámec dvoustranných vztahů, a to i v oblasti financí a investic“.
Diskutovali také o „regionální agendě, včetně vývoje ve východním Středomoří a perspektivách kyperské dohody“. Podle americké agentury Bloomberg Evropa i USA vyklízejí Rusku prostor při sporu o plyn v Egejském moři. V době hrozící eskalace, kdy Turci vyhrožují, že pokud jim někdo bude bránit v těžbě plynu v okolí ostrova Kastellorizo či Kypru, znovu „ohřejí tamější vody“, se nabízí otázka, kdo se zhostí role vyjednavače. Bloomberg se ptá, zda by to mohly být Spojené státy jako v době „krize Imia“, kdy ukončení sporu zprostředkoval prezident Bill Clinton. A hned si odpovídají, že vzhledem k předvolebnímu boji v USA „nemá Trumpova administrativa kapacitu k vyřešení krize“.
Podle nich by se role zprostředkovatele mělo ujmout Německo, coby momentálně předsednický stát EU. Německo je prý také životně důležitým obchodním partnerem obou států.
Agentura Bloomberg ale konstatuje, že „Rusko je schopným prostředníkem a Západ prezentuje ve všech oblastech momentálně oslabené Německo jakožto země, která má nahradit USA, v naději, že volby vyhraje demokratický Biden. V takovém případě Deep State vrátí Washington na protiruskou cestu, což přerušil Donald Trump, který, aby oslabil Deep State internacionalistů (Obama, Hillary atd.), se rozhodl soustředit na vnitřní záležitosti a ponechat prostor Rusku, mimo jiné i ve Středozemním moři. Podle Henryho Kissingera - kdo ovládá Středozemní moře, ovládá planetu.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna
Denní glosy Petra Hampla.