Ivan David: Nová "africká" varianta koronaviru nalezena v Belgii

28.11.2021 9:09 | Komentář

"Je třeba opatrnosti, ale nepropadejme panice", řekl belgický ministr zdravotnictví. Belgie zaregistrovala první případ nové koronové varianty B.1.1.529, která má původ v jižní Africe.

Ivan David: Nová "africká" varianta koronaviru nalezena v Belgii
Foto: archiv
Popisek: MUDr. Ivan David, český psychiatr. Za politické hnutí SPD byl zvolen poslancem Evropského parlamentu

Na páteční tiskové konferenci to oznámil belgický ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke. Belgický premiér Alexander De Croo také oznámil cestovní omezení pro cestující ze zemí v jižní Africe. Belgie zároveň znovu zavádí přísnější pravidla pro soukromé večírky, restaurace a noční život. "Situace je dnes horší než kterýkoli ze scénářů, které pro nás odborníci vypočítali," řekl De Croo.

Před více než týdnem Belgie zavedla přísnější opatření proti koronaviru, včetně částečného požadavku na home office. Přesto počet nakažených v zemi s 11,5 miliony obyvatel nadále raketově stoupá. Podle nejnovějších údajů zdravotnického úřadu Sciensano bylo každý den hlášeno více než 25 000 nových infekcí - více než kdy jindy od začátku pandemie.

Rok a půl jednal Evropský parlament se sídlem v Bruselu a Štrasburku v režimu on-line. Právě z důvodu pandemie. Před 14 dny oznámil předseda EP David Sassoli, že vystupovat na plénu a ve výboru a hlasovat mohou jen europoslanci, kteří se fyzicky účastní jednání v sále. On-line hlasování a jednání bylo pozastaveno.

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 27155 lidí

Přitom účast na hlasování byla v „dálkovém režimu“ 100 %. Možná právě to vadilo, a tak bylo v době, kdy čísla infikovaných nejen v Belgii stoupala do nebes, rozhodnuto, že europoslanci musí každý týden absolvovat cestu do Bruselu či Štrasburku a tam jednat v přeplněných prostorách, kde krásně mutují jednotlivé varianty koronaviru z jednotlivých členských států. Zdaleka ne všichni poslanci jsou očkovaní. Rozhodnutí možná bylo záměrné, protože na starý režim se přešlo zrovna v okamžiku, kdy se hlasovalo o kontroverzní reformě Společné zemědělské politiky (CAP) a o zmocnění Komisi dojednat na konferenci WTO další otevření evropského trhu dovozu potravin z 3. zemí. Detaily přinesu v zítřejším příspěvku.

Z předchozích statistik hlasování je známo, že většina rozhodnutí v prezenčním režimu byla odhlasována slabou třetinou europoslanců. Někomu zatraceně vadí, když hlasovali všichni, jinak si toto nelogické a veřejné zdraví ohrožující rozhodnutí předsedy EP neumím vysvětlit. Hlasování zřejmě v on-line režimu dopadala častěji jinak něž chtěl Brusel.

Po ohlášení nové mutace COVIDu byla povinnost osobní účasti na hlasování v Bruselu a ve Štrasburku opět zrušena. Hlasování na dálku z kanceláře v členském státě, za nějž je poslanec zvolen, bylo během probíhajícího plenárního zasedání obnoveno. Kupodivu ale až po odhlasování reformy Společné zemědělské politiky, která byla těsně schválena v podobě, jak ji chtěla Komise.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Jestliže Blinken válku nechce, proč ji provokuje?

20:17 P. C. Roberts: Jestliže Blinken válku nechce, proč ji provokuje?

Jsme v těchto dnech přímými svědky toho, jak falešnými zprávami o Rusku připravují lháři třetí světo…