A jelikož podstatou trhu je vztah nabídky a poptávky, čeká se na to, jestli konec kvót zvýší produkci, zda zvýšení produkce sníží cenu a zda snížení ceny zlikviduje drobné producenty, aby pak zbylí velcí získali monopol. A nadiktovali vyšší cenu.
Tohoto scénáře se už před dvěma lety báli i čeští zemědělci, kteří prorokovali, že na evropský trh s mlékem vtrhnou chovatelé z Dánska, Holandska, Německa a Francie.
Naši zemědělci se neobávali toho, že krávy ze zmíněných zemí dají více mléka a přitom méně sežerou, než ty naše. Česká kráva se soupeření s tou francouzskou nebojí. Problémem je že francouzská kráva v soutěži fixluje, její mléko je levnější díky vyšším dotacím.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas