Skloňují to mnohá česká média, skoro denně. Rostou spotřebitelské ceny, loni v průměru o 3,2%, Ovlivnili to nejen ceny potravin, spotřebního zboží, ale významnou mírou i ceny bydlení. Mrknete-li do zahraničních médií, pak čtete úvahy o tom, že například zde, v Kalifornii i jinde v USA, pokud se nic nezmění, bude muset vláda dost razantně zasáhnout, aby udržela ceny domů a bytů na rozumné úrovni.
Podle zdejších odborníků jsou k tomu neméně dva důvody.
Ten první je, že bydlení je nejen nedostupné, ale i neudržitelné. Covid-krize to ještě více komplikuje, žádné moratorium na platby nájemného nemůže trvat věčně, ale ceny rostou i bez covidu, dlouhodobě. Jak nových domů, tak i nájemné.
Ten druhý je způsoben nadhodnocením ceny a úvěrováním. Když investorovi zaplatíte cenu, která dlouhodobě není co do výše udržitelná, tak se denně modlete, ať se nedostaví krize, jakou už v USA zažili před více než deseti lety. Ztratíte-li v krizi schopnost splácet hypotéku, po čase vám ji banka zabaví a prodá. Dojde li v krizi k poklesu oné nadhodnocené ceny znamená to, že částka získaná z prodeje nemovitosti nepokryje všechny vaše dluhy bance. A tak nemáte nic, a ještě nějaký ten „miliónek“ splácíte. Dluhům neutečete. O tom by mohli mluvit též například Španělé, kde to vláda musela řešit před lety dost razantně.
V USA podle zdejších odborníků jen loni vzrostly ceny nemovitostí meziročně až o 11%. A podle prognóz růst bude pokračovat i nadále. A tak se zde politici bojí – prakticky všeho. Růstu cen i poklesu cen, protože zaúvěrovaných nákupů je ohromné množství.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV