Ivan Přikryl: Topolánkova "noc dlouhých nožů" jako ad absurdum ODS

25.11.2011 11:57 | Zprávy

Dovedeno ad absurdum, éra pravicových vlád byla zahájena výrokem Mirka Topolánka, který pronesl dřív, než vstoupil do Strakovy akademie – „Nastane noc dlouhých nožů!“.

Ivan Přikryl: Topolánkova "noc dlouhých nožů" jako ad absurdum ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek

Tedy pokud nerozumíte této zcela nevhodné větě, měla znamenat, že ODS po osmi letech vlády levicové bude propouštět úředníky a „obsadí" státní správu svými lidmi.

Jak řekl, tak se stalo. Postupně obměňovala nová vláda většinu významných postů a Nečasova vláda v tomto trendu pokračuje. Zatím co někteří „jeho" lidé (například Jana Nagyová) jsou nadstandardně odměněni, jiní musí odejít. Žalostně i ti, kteří s předchozí politickou garniturou neměli zcela nic společného. Jen z úřadu vlády odcházejí lidé z protokolu, z odboru vládní agendy, o ministerstvech nemluvě.

Protikorupční vláda skrývá před veřejností například své vnitřní hospodářské směrnice, aby zakryla odpovědnost bývalého místopředsedy vlády, dnes ministra obrany A. Vondry za přinejmenším nedbalost v kauze ProMoPro. Maskují se kauzy, o kterých by pan Kubice, dnes ministr vnitra, asi nikdy nenapsal svoji zprávu. Kauza Drobil, Kocourek, Bárta, a můžeme jmenovat dále.

V tomto kontextu je úvodní přísloví velice poučné a je vážnou otázkou, zda má vláda v tomto složení morální mandát vládnout a ještě si půjčovat přívlastek „protikorupční".

Ale dnes bychom se zaměřili právě na jedno z nejzávažnějších protikorupčních opatření - reformu státní správy a její odpolitizaci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

11:34 Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

Vidím těch starostí kolem májových oslav 80. výročí konce války, jakou vlajkou mávat, koho nepřipomí…