Ivo Fencl: Virus a jeho jedová metafora od Conana Doyla

19.04.2020 9:10 | Zprávy

Vymření lidstva bylo už předmětem mnoha knih. „Konec světa“ taky. Zrovna roku 2020, když útočí COVID, vychází kniha o profesorovi, který sledoval, jak lidé v Anglii padají k zemi jako hrušky, když je kosí „jedovatý éter“. Ale popořádku!

Ivo Fencl: Virus a jeho jedová metafora od Conana Doyla
Foto: Archiv IF
Popisek: Spisovatel Ivo Fencl

Sir Arthur Conan Doyle (1859-1930) byl mystifikátor a dobrý vypravěč. Vedle Sherlocka Holmese vytvořil i pár dalších cyklů; nejzábavnější jsou povídková Dobrodružství brigadýra Gérarda (kompletně vyšla česky roku 2009), jejichž hrdina je vlastně jakýsi Clouseau z filmů o Růžovém panterovi, jenomže vklučený do Napoleonových služeb.

„Užitečný idiot,“ řekl by někdo. Přesnější charakteristika však zní „bohyní moudrosti nelíbaný miláček štěstěny“. V příbězích vyprávěných v první osobě se Doyle vcítil do fešného Bonapartova důstojníka, který na rozdíl od čtenářů nevnímá vlastní prostoduchost, s níž se horlivě vrhá do nejpodivuhodnějších dobrodružství. Ač by v reálu už tisíckrát zemřel, šťastnou náhodou či spíše božím přičiněním (a někdy za pomoci krásné dámy) vždy vše dobře dopadne. Brigadýr má nejen ostruhy a odpal, ale i anděla strážného.

Už méně pokračování i méně kvality měla jiná Doylova řada o nesnesitelném profesoru Georgi Edwardu Challengerovi, který se poprvé vynořil ve výtečném románu Ztracený svět (1912). Autor bohužel zhřešil a všechny další příběhy s tímto hrdinou už bohužel nedosahují kvalit legendárního Ztraceného světa, natož povídek s Gérardem nebo Sherlockem Holmesem. V chronologickém pořadí jde o ne stoprocentně povedené texty Jedovatý pás (1913), Země mlhy (1926), Když Země vykřikla (1928) a Muž, který chtěl rozložit svět (1929); jen ty poslední dva teď společně česky vycházejí v překladu a s předmluvou Pavla Pecháčka pod poněkud banálním titulem Dobrodružství profesora Challengera.

Nepřítomná tu novela Jedovatý pás česky naposledy vyšla poměrně nedávno, a to roku 2009 a pod titulem Příliv smrti. Velmi vzdáleně koresponduje i se současnou pandemií.

Místo viru se ale jedná o jedovatý éter, do kterého planeta Zem vpluje za normálního oběhu okolo Slunce, přičemž pouze geniální Challenger to předvídá, zatímco akademická obec se mu vysměje podobně, jako když ve Ztraceném světě hlásal, že jsou na náhorní plošině Jižní Ameriky dinosauři.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

20:52 Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

Poslaneckou sněmovnou prošel bez velké pozornosti i diskuze tzv. celní balíček, tedy novela v oblast…