Řecko se může stát katalyzátorem probíhající dluhové krize v Evropě. Nakonec i slovo „katalyzátor“ má řecký původ, stejně jako demokracie. Ekonomická krize může přerůst v krizi politickou. Tradiční politické strany jsou v ohrožení a mezi těmi novými dominují extrémisté.
Situace v Řecku není jednoduchá pro lidi ani pro jejich politiky. Země je neúnosně zatížena dluhem, který dosahuje 165% hrubého domácího produktu. Lidé chtějí euro, ale nechtějí škrty. Ekonomika Řecka se zmenšuje již čtvrtým rokem. Jen loni se propadla o 6%. Nezaměstnanost trhá rekordy. Euroskeptiky opěvovaná možnost opuštění eura trošku bledne po té, co se ukázalo, že do druhé recese míří i Británie s vlastní měnou. Lidé jsou naštvaní na strany, které zemi do krize přivedly i na ty, kteří nyní provádějí škrty. Většina soukromých investorů již přitom půjčky Řecku v podstatě prominula s vědomím, že by o ně i tak přišli. Málokdo vidí světlo na konci tunelu. Nespokojenost s dvěma politickými stranami, které v novodobých demokratických podmínkách od roku 1974 vedou zemi, je kritická. Lidé čím dál více hledají východisko v radikálních a násilných řešeních.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz