Ivo Valenta: Kontrola NKÚ prokázala, že vláda při pandemii totálně selhala

22.03.2021 20:30

Komentář na facebookovém profilu ke zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu ohledně hospodaření vlády s prostředky při nákupu respirátorů a dalších ochranných pomůcek

Ivo Valenta: Kontrola NKÚ prokázala, že vláda při pandemii totálně selhala
Foto: archiv I. Valenty
Popisek: Ivo Valenta
reklama

Pandemický plán naší země byl aktualizován naposledy před deseti lety. Stát neměl ve svých hmotných rezervách žádné ochranné pomůcky pro složky integrovaného systému, natož pro veřejnost. A tak se zběsile nakupovalo předražené, nekvalitní a nebezpečné zboží.

Smlouvy vznikaly bez výběrových řízení, bez ohledu na kvalitu sortimentu a cenu. Nákupy byly zcela bez pravidel.

Ministerstvo zdravotnictví podle NKÚ neudělalo žádný průzkum trhu, hodnocení nabídek a nevydalo jediný interní předpis, který by stanovil pro nákupy pravidla. Raději skupovalo se od neprověřených „podnikatelů“, kteří byli pouhými překupníky. V Číně nakoupili respirátory levně a vládě je prodávali za drahé peníze.

Například neznámá firma bez činnosti, bez nákladů, bez výnosů, bez zaměstnanců i doporučení získala a kšeft za 1,2 miliardy.

Vláda přitom nebyla schopna cenu respirátorů ani zastropovat. Ministerstvo vnitra pořizovalo respirátory v rozpětí od 47 do 319 Kč. To ale nic není proti ministerstvu zdravotnictví, které dalo za jeden respirátor FFP2 až 777 Kč!

Téměř polovina dodávek vůbec nevyhověla kvalitě, ministerstva se navíc o této skutečnosti neobtěžovala veřejnost ani zdravotníky, kteří tyto pomůcky získali, informovat!

Vad a přešlapů je tolik, že je kontroloři sepsali na bezmála 100 stran. Miliardy ze státní kasy vyletěly oknem nehospodárně a netransparentně. Státní rozpočet přitom vláda bohužel likviduje i nadále a odneseme to všichni, včetně našich dětí.

Poznámka redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s. vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a exsenátora Iva Valenty

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za neprodlenou změnu metody plošného testování dětí a zaměstnanců ve školách

21:00 Petice za neprodlenou změnu metody plošného testování dětí a zaměstnanců ve školách

My, níže podepsaní starostové obcí Středočeského kraje a zřizovatelé škol, žádáme o neprodlenou změn…