Jakub Červenka: Vánoční bilance zahraničního obchodu jako obvykle v deficitu

05.02.2018 11:20

Zahraniční obchod v prosinci vykázal deficit 2,2 mld. Kč (v národním pojetí). Oproti prosinci minulého roku je tak saldo zahraničního obchodu vyšší o 6,2 mld. Kč. Trh v mediánu odhadoval o něco pesimističtější deficit ve výši 6,7 mld. Kč. Vývoz v národním pojetí meziročně klesl o 0,1% a dovoz narostl o 2,5 %. V případě vývozu jde o významný pokles meziročního tempa růstu oproti listopadu.

Jakub Červenka: Vánoční bilance zahraničního obchodu jako obvykle v deficitu
Foto: pixabay.com
Popisek: Analýza - ilustrační foto
reklama

Při pohledu na hlavní obchodní kategorie zboží nejvíce vzrostl vývoz oděvů, který si udržel stejné tempo meziroční růstu z minulého měsíce (+21,7 %). Vývoz tabákových výrobků významně vzrostl (+92,0 %), ale na celkovou bilanci měl zanedbatelný vliv. Vzrostla i hodnota vyvážených motorových vozidel (+3,6 %) a strojů (+6,6 %). Naopak silnější meziroční propad byl zaznamenán u vývozu zemědělských produktů (-26,7 %) a uhlí (-16,4 %). Výrazně poklesl vývoz ropy (-81,8 %), koksu (-12,4 %) a energií (-19,4 %).

Na straně importu, stejně jako předtím, nejvíce meziročně vzrostl dovoz koksu a rafinovaných ropných produktů (+16,1 %), kovů (+9,4 %). Oproti loňskému roku silně zpomalil dovoz rud (-26,2 %). Pomalejší byl i dovoz motorových vozidel (-4,1 %) a potravinářských výrobků (-8,1 %).

Pozitivní vliv na celkový zahraniční obchod měla především vyšší bilance motorových vozidel a strojů. Naopak nepříznivě bilanci ovlivnilo prohloubení schodku obchodu se základními surovinami. Například deficit obchodu se základními kovy se zhoršil o 1,6 mld. Kč.

Za celý rok 2017 dosáhl přebytek obchodní bilance 152,6 mld. Kč, o 11,1 mld. Kč méně ve srovnání s rokem 2016, zejména kvůli pomalejšímu růstu vývozu a výraznějšímu růstu dovozu. Vývoz v loňském roce průměrně rostl 5,6 %, zatímco dovoz rostl 6,3 %.

Z pohledu exportérů byl rok 2017 celkem povedený. Ale i přes loňskou druhou nejvyšší roční obchodní bilanci ČR v historii měření bude příštích několik měsíců pro naše vývozce o poznání těžší. Čeští exportéři jsou na hranici svých výrobních možností a nestíhají držet krok s tempem růstu objednávek ze zahraničí. V růstu jim brání hlavně nedostatek pracovní síly a poslední dobou i nedostatek materiálu. Znepokojivou zprávou je, že využití kapacit stále nedosahuje předkrizové úrovně, což může znamenat, že některé kapacity jsou zastaralé a vyžadují razantní obnovu. Na druhou stranu růst dovozu tlačila sezónně rostoucí spotřeba. Prosinec je také měsícem, kdy se dovozu vždy daří lépe než vývozu a to kvůli předvánoční utrácivé náladě domácích spotřebitelů.

Obchodní bilance pak podle našeho odhadu v roce 2018 poklesne k 100 mld. Kč.

Jakub Červenka
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Merkelová se postavila za plynovod Nord Stream II

21:37 Jan Urbach: Merkelová se postavila za plynovod Nord Stream II

Německá kancléřka Angela Merkelová na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy uvedla, že ví …