Jakub Petruška: Cena zlata v roce 2017? Experti čekají další růst

8.10.2016 8:59 odp.

Jaký tedy bude rok 2017? Pro zlato bude s velkou pravděpodobností opět pozitivní. Jeho cena bude šplhat k hodnotě 1 500 dolarů za unci.

Jakub Petruška: Cena zlata v roce 2017? Experti čekají další růst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Čas letí jako voda a před námi se otevírá poslední čtvrtletí tohoto roku. V něm nás čeká jedna velmi významná událost, která bude mít vliv na celý svět: prezidentské volby v USA již za pár týdnů nastíní další směřování USA v dalším čtyřletém období a jejich postavení na světovém poli. Ovšem nejsou to jen volby, co budou mít vliv na vývoj ceny drahých kovů. Možná nás také překvapí FED, který „plánuje“ zvýšení úrokových sazeb někdy v prosinci.

Příští rok bude jistě ve znamení pokračujícího býčího trendu – osobně si myslím, že kovy budou posilovat a dosáhnou i nových maxim. Je to logické, protože globální ekonomika má nesčetně rizik a nic není tak růžové, jak se zdá…

Společnost Credit Suisse, přední světový poskytovatel finančních služeb, předpokládá, že kocovina z letošního Brexitu bude pokračovat i v roce 2017. Dokonce už na začátku roku se podle této banky dostane cena zlata na úroveň 1 500 dolarů.

I nadále panují (více či méně skryté) obavy, jaký konečný vliv bude mít definitivní odchod Velké Británie z EU a jak se odrazí ve vztazích mezi Británií a Unií, potažmo USA a celým světem. Credit Suisse rovněž poukazuje na nejistotu, která panuje jednak před nadcházejícími prezidentskými volbami v USA a jednak před možným zvýšením úrokových sazeb, jako klíčovým faktorem ovlivňujícím cenu zlata.

Také další instituce předpokládají růst. Např. nizozemská státní banka ABN AMRO předpokládá navýšení hodnoty žlutého kovu na 1 450 dolarů do konce roku 2017. Kanadská investiční banka RBC Capital Markets vidí v roce 2017 růst k hranici 1 500 dolarů a v roce 2018 určitou korekci zpět k úrovni 1 350. RBC rovněž poukazuje na chování FEDu a také na slabší ekonomické klima, které je motorem zlatého boomu.

Dnešní ekonomické prostředí, obezřetné chování FEDu, nástup záporných úrokových sazeb, jako nástroje ekonomického stimulu a rostoucí poptávka po fyzickém kovu jsou pro zlato obrovskou podporou. V krátkodobém horizontu je možné počítat i s poklesem ceny, ve střednědobém a dlouhodobém horizontu jsou to však silné základy jeho růstu. Jakékoliv očekávané oslabení ceny zlata je pouze krátkodobé a mělké.  

Představitel společnosti Gainesville Coins (autorizovaný distributor drahých kovů pro přední mincovny) Joseph Yaffe, jehož rodina má v oblasti drahých kovů rozsáhlé zkušenosti, říká, že býčí trh se projevuje i na zlatých futures. Dokonalým receptem pro další růst cen jsou podle něj záporné úrokové sazby. Očekává proto, že i příští rok bude pro trh zlata pozitivní.

Victor Sperandeo, známý jako „Trader Vic“, je považován za odborníka v komoditách, zejména v odvětví energetiky a kovů. Předpověděl pád trhu v průběhu podzimu 1987, díky čemuž si vysloužil velké uznání. Vic vidí jako největší hybnou sílu pro zlato jeho negativní korelaci s dolarem. Zlato dosáhlo svého maxima v září 2011, pak následoval medvědí trend až do prosince 2015. Vic věští dlouhé býčí období, které bude pokračovat i v roce 2017. Klesající dolar spolu se zpomalujícím globálním růstem i možností recese v některých zemích – to vše bude působit jako růstový impuls pro příští rok a zlato bude posilovat tak dlouho, dokud nebudou vyřešeny související problémy.

Banky čekají v roce 2017, stejně jako zmínění investiční specialisté, růst zlata někam k úrovni 1 500 dolarů za unci. Já to vidím podobně. A doufám, že budete všichni u toho.

Autor je investiční analytik. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

František Mareš: Knihy nakladatelství Olympia do celého světa.

17:06 František Mareš: Knihy nakladatelství Olympia do celého světa.

„Slavnostní předání diplomů z rukou náměstka Martina Smolka bylo završením letního jazykového kurzu …