Jakub Petruška: Cena zlata v roce 2017? Experti čekají další růst

08.10.2016 20:59 | Zprávy

Jaký tedy bude rok 2017? Pro zlato bude s velkou pravděpodobností opět pozitivní. Jeho cena bude šplhat k hodnotě 1 500 dolarů za unci.

Jakub Petruška: Cena zlata v roce 2017? Experti čekají další růst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Čas letí jako voda a před námi se otevírá poslední čtvrtletí tohoto roku. V něm nás čeká jedna velmi významná událost, která bude mít vliv na celý svět: prezidentské volby v USA již za pár týdnů nastíní další směřování USA v dalším čtyřletém období a jejich postavení na světovém poli. Ovšem nejsou to jen volby, co budou mít vliv na vývoj ceny drahých kovů. Možná nás také překvapí FED, který „plánuje“ zvýšení úrokových sazeb někdy v prosinci.

Příští rok bude jistě ve znamení pokračujícího býčího trendu – osobně si myslím, že kovy budou posilovat a dosáhnou i nových maxim. Je to logické, protože globální ekonomika má nesčetně rizik a nic není tak růžové, jak se zdá…

Společnost Credit Suisse, přední světový poskytovatel finančních služeb, předpokládá, že kocovina z letošního Brexitu bude pokračovat i v roce 2017. Dokonce už na začátku roku se podle této banky dostane cena zlata na úroveň 1 500 dolarů.

I nadále panují (více či méně skryté) obavy, jaký konečný vliv bude mít definitivní odchod Velké Británie z EU a jak se odrazí ve vztazích mezi Británií a Unií, potažmo USA a celým světem. Credit Suisse rovněž poukazuje na nejistotu, která panuje jednak před nadcházejícími prezidentskými volbami v USA a jednak před možným zvýšením úrokových sazeb, jako klíčovým faktorem ovlivňujícím cenu zlata.

Také další instituce předpokládají růst. Např. nizozemská státní banka ABN AMRO předpokládá navýšení hodnoty žlutého kovu na 1 450 dolarů do konce roku 2017. Kanadská investiční banka RBC Capital Markets vidí v roce 2017 růst k hranici 1 500 dolarů a v roce 2018 určitou korekci zpět k úrovni 1 350. RBC rovněž poukazuje na chování FEDu a také na slabší ekonomické klima, které je motorem zlatého boomu.

Dnešní ekonomické prostředí, obezřetné chování FEDu, nástup záporných úrokových sazeb, jako nástroje ekonomického stimulu a rostoucí poptávka po fyzickém kovu jsou pro zlato obrovskou podporou. V krátkodobém horizontu je možné počítat i s poklesem ceny, ve střednědobém a dlouhodobém horizontu jsou to však silné základy jeho růstu. Jakékoliv očekávané oslabení ceny zlata je pouze krátkodobé a mělké.  

Představitel společnosti Gainesville Coins (autorizovaný distributor drahých kovů pro přední mincovny) Joseph Yaffe, jehož rodina má v oblasti drahých kovů rozsáhlé zkušenosti, říká, že býčí trh se projevuje i na zlatých futures. Dokonalým receptem pro další růst cen jsou podle něj záporné úrokové sazby. Očekává proto, že i příští rok bude pro trh zlata pozitivní.

Victor Sperandeo, známý jako „Trader Vic“, je považován za odborníka v komoditách, zejména v odvětví energetiky a kovů. Předpověděl pád trhu v průběhu podzimu 1987, díky čemuž si vysloužil velké uznání. Vic vidí jako největší hybnou sílu pro zlato jeho negativní korelaci s dolarem. Zlato dosáhlo svého maxima v září 2011, pak následoval medvědí trend až do prosince 2015. Vic věští dlouhé býčí období, které bude pokračovat i v roce 2017. Klesající dolar spolu se zpomalujícím globálním růstem i možností recese v některých zemích – to vše bude působit jako růstový impuls pro příští rok a zlato bude posilovat tak dlouho, dokud nebudou vyřešeny související problémy.

Banky čekají v roce 2017, stejně jako zmínění investiční specialisté, růst zlata někam k úrovni 1 500 dolarů za unci. Já to vidím podobně. A doufám, že budete všichni u toho.

Autor je investiční analytik. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: Stíny horkého léta

12:26 Filip Šebesta: Stíny horkého léta

Denní glosa Filipa Šebesty