Jakub Petruška: Tři důvody, proč stříbro porazí zlato

28.02.2017 9:40

Dnešní „papírový“ svět je zaplaven velkým množstvím bankovek, které představují obrovské riziko pro finanční sféru. Růst inflace, zadlužování, nulové až záporné úrokové sazby – to vše tvoří ideální podhoubí pro další krizi, která by mohla mít ještě větší následky než ta minulá.

Jakub Petruška: Tři důvody, proč stříbro porazí zlato
Foto: archiv
Popisek: Zlaté cihly, ilustrace

V dobách krize lidé často ukládají peníze do zlata a opomíjejí přitom stříbro. To však má v současné době mnohem větší potenciál. Stříbro mizí ze světa ve velkém, jelikož jeho recyklace je minimální. Přičemž poptávka po něm vytvořila na jeho dodávky mnohem větší tlak než na zlato.

Tři hlavní důvody pro stříbro:

  • Skoro tři čtvrtiny (72 %) poptávky po stříbře musely Spojené státy v roce 2015 dovážet. To je třeba dvakrát více než u mědi (32 %). Naopak celou polovinu produkce zlata pak USA vyvážejí.

  • Druhým důvodem je množství fyzického stříbra. Investoři mezi roky 2010–2016 nakoupili pětkrát více stříbrných slitků a mincí než zlata. Konkrétní množství v tomto období činilo cca 1 505 milionů uncí, naproti tomu u zlata to bylo cca 284 milionů uncí. Přestože celková hodnota fyzického zlata je mnohem vyšší než hodnota stříbra, vyšší objem poptávky má na trh silný dopad.

  • Třetím důvodem je deficit produkce ve výši 801 milionů uncí. Naopak těžba zlata je v přebytku. Podle světové rady pro zlato zaznamenal žlutý kov v letech 2010–2016 drobný přebytek cca 7,5 milionu uncí, což představuje cca 2,6 % z celkové poptávky 284 milionů uncí. Toto číslo nemusí být úplně přesné a může být mírně podceněné z důvodu nejasné čínské poptávky a jejího dopadu na roční přebytky, případně schodky. Je známo, že Čína některé údaje o dovozu žlutého kovu záměrně zkresluje a nikdo přesně neví, kolik zlata ve svých rezervách skutečně vlastní.

U stříbra představuje deficit 801 milionů uncí více než 50 %. Fyzická poptávka po stříbře je příčinou mnohem většího nedostatku stříbra na trhu, než je tomu u zlata. Trh sám je schopen ze starých rezerv doplňovat roční deficity, nicméně tato zásoba z minulého století není věčná a rychle se tenčí.

Díky těmto důvodům čeká bílý kov prudký růst ceny. Daleko vyšší než u zlata. Je jen velmi obtížné určit, kdy bude stříbrný potenciál naplněn. Závisí to především na tom, jak Fed a jiné světové centrální banky a elity budou schopny dále dopovat ekonomiky bankovkami. Je jen otázkou času, kdy se tento systém, který není možné udržet do nekonečna, zhroutí. Dnešním tempem to nemusí trvat vůbec dlouho.

Autor je investiční analytik. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…