Jakub Šiška: Domácí porody před Ústavním soudem

30.08.2013 22:40

Podmínečný trest odnětí svobody a náhrada výdajů zdravotní pojišťovny ve výši 2,7 milionu korun – tak zhodnotil Obvodní soud v Praze 3 údajné chyby Ivany Königsmarkové při vedení domácího porodu.

Jakub Šiška: Domácí porody před Ústavním soudem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kojenec

Verdikt potvrdil odvolací a následně i Nejvyšší soud. Hlavním důkazním materiálem byl pro ně znalecký posudek, podle něhož si porodní asistentka dostatečně nezjistila, o jak komplikovaný porod se jedná. Trest přitom mohl být ještě přísnější: státní zástupce vinil Königsmarkovou z těžkého ublížení na zdraví, za což je šest měsíců až čtyři roky „natvrdo“. 

Ústavní soud však nyní zdůraznil, že závěry znaleckého posudku nelze nekriticky přejímat. „Posudek klade na asistentku značné nároky při rozeznání relativně vzácného poškození plodu“ řekla soudkyně zpravodajka Ivana Janů. Nepřímo tak dala za pravdu obhájcům porodní asistentky, kteří tvrdili, že posudek byl zaujatý. Zpracovávali ho totiž lékaři, kteří s Königsmarkovou vedou dlouhodobé spory.

Městský soud v Praze řešil nedávno shodou okolností podobný případ. Obžalovanou byla tentokrát porodní asistentka Zuzana Štromerová, která prý nerozpoznala blížící se porod a neposlala ženu do porodnice. V důsledku nastalých komplikací se narodilo mrtvé dítě. I zde soud vycházel ze znaleckého posudku, ve kterém se uvádí, že "zavinění obžalované nespočívá v nedbalosti, lajdáctví či vědomém zanedbání povinností, nýbrž v jejím přesvědčení stoupenkyně tzv. alternativních metod". Jinými slovy, porodní asistentka žádnou chybu neudělala, ale provinila se toliko tím, že asistovala u domácího porodu.

Soud se s tímto názorem ztotožnil a uložil Štromerové podmínku a dvouletý zákaz činnosti. Bude zajímavé sledovat, zda Ústavní soud, pokud se na něj Zuzana Štromerová obrátí, posoudí její případ stejně jako ten předešlý.

Ukazuje se, že s domácími porody si česká společnost stále neví rady. Většina porodníků je proti nim naladěna tak nesmiřitelně, že by je nejraději trestala jako kriminální delikty. Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger ustanovil komisi, která měla najít v otázce porodů mimo nemocnici kompromis, ale zástupci lékařů z ní po krátké době demonstrativně odešli. Nepodařilo se najít shodu ani na vzniku porodních domů, které by byly kompromisem mezi klasickou porodnicí a domácím prostředím. V západních zemích jsou přitom porodní domy i porody doma všeobecně tolerovány a práce porodních asistentek je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Asistentky mají jasně určenou kompetenci a nemohou být trestány za to, co je v odbornosti lékaře nebo dokonce za to, že jsou příznivkyně alternativních metod.

Porod doma nepochybně představují zvýšené riziko a většina žen by do něj nikdy nešla. Ty, které se pro něj rozhodnou, by však měly míst nárok na adekvátní služby. Jinak bychom museli domácí porody zákonem zakázat a trestat vedle porodních asistentek i samotné rodičky. Někomu by se to možná líbilo, ale zvyklostem svobodné společnosti bychom se hodně vzdálili. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…