Jan Bednář: Evropská veřejnost se snaží vyrovnat s traumatem terorismu

14.01.2015 10:15

Rozhořčení francouzské a světové veřejnosti nad teroristickými útoky, k nimž došlo ve Francii minulý týden, zatím ani zdaleka neustupuje.

Jan Bednář: Evropská veřejnost se snaží vyrovnat s traumatem terorismu
Foto: Charliehebdo.fr, tan
Popisek: Oficiální stránky Charlie Hebdo se oděly do černa

První silné negativní emoce ale pomalu přecházejí a na jejich místo nastupují racionálnější úvahy, kdy my všichni jako pozorovatelé oněch mimořádně tragických událostí si ujasňujeme souvislosti a zařazujeme vše do patřičných mezí.

Zatímco francouzská vláda posiluje bezpečnostní hlídky v ulicích francouzských měst a na pomoc povolala 10.000 příslušníků armády, kteří by měli dodat jistotu traumatizované společnosti, rozvíjí se na mnoha úrovních debata o potřebě bránit svobodu slova, o svobodě a demokracii obecně a třeba také o přistěhovalectví a o tom, kdo jsou „praví“ a kdo „falešní“ muslimové.

Zvláštní pozornost bezpečnostních složek má nyní ve Francii židovská komunita. 

Skoro polovina nasazených vojáků střeží francouzské židovské školy a pocit ohrožení, který panuje v této části společnosti, dokládá rozhodnutí přemístit pohřeb židovských obětí, zavražděných jedním z teroristů v pařížském košer lahůdkářství, raději do Jeruzaléma. Francie se nezdála k tomu dost bezpečná.

S větší intenzitou než dosud se také nyní hledají efektivnější způsoby boje s terorismem. 

Již skutečnost, že jeden z bratrů, kteří vraždili v redakci satirického týdeníků Charlie Hebdo, prošel pravděpodobně výcvikem Al-Káidy na Arabském poloostrově, a že byl dokonce na americkém seznamu podezřelých osob, které je třeba sledovat, vyvolává znovu otázky o tom, zda neselhaly výzvědné služby.

Na místě je jistě lepší komunikace a spolupráce západních spojenců tváří v tvář nebezpečí, které představují veteráni džihádu.

Evropskou politiku nyní ale zřejmě zasáhne také vlna odporu proti přistěhovalectví. Populisté nejen ve Francii šíří pocit, že všichni muslimští přistěhovalci do Evropy představují potenciální nebezpečí a že extremismus je přirozenou součástí a nevyhnutelným důsledkem tohoto náboženství.

Proti tomu stojí svědectví účastníků masových demonstrací proti terorismu, kdy mezi shromážděnými bylo také velké množství muslimů, kteří vyjadřovali především touhu žít v míru a klidu se svými sousedy.

V Německu proběhly demonstrace obou táborů a zdá se, že toto téma bude mít v příštích týdnech a měsících v Evropě velký vliv. A teprve časem se pozná, který názorový proud ohledně přistěhovalců a muslimů na našem kontinentu převáží natrvalo. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…