V Japonsku trvá stagnace hospodářství už více než dvě desítky let. Namísto inflace, tedy samovolného znehodnocování měny, s nímž máme v Evropě poměrně bohaté zkušenosti, tam probíhá opačný proces, deflace, a měna naopak nežádoucím způsobem posiluje.
Japonskou ekonomiku to dlouhodobě poškozuje proto, že její rozvoj je mimořádně závislý na vývozu japonského zboží a také proto, že Japonsko patří mezi nejvíce vnitřně zadlužené země vůbec – dluh veřejných financí je v Japonsku vůbec nejvyšší mezi průmyslově vyspělými zeměmi.
V takové chvíli je samozřejmě posilování měny učiněnou pohromou pro státní kasu.
Tento nepříznivý vývoj se pokouší zvrátit už celé generace japonských politiků a výjimkou není ani současný japonský premiér Šinzó Abe. Zvolen byl před dvěma lety na čtyřleté funkční období, ale teď – uprostřed svého mandátu – nechal uspořádat nové, předčasné parlamentní volby. Většina Japonců prý vůbec nechápala proč, když měl ještě před sebou dva roky ve funkci premiéra a nenastala zatím žádná vládní krize.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas