Jan Bednář: USA obvinily Rusko z porušení dohody INF

30.07.2014 15:53

Podle Spojených států Rusko porušuje jednu ze základních dohod vzájemného jaderného odzbrojení. Jde o dohodu, kterou v roce 1987, na samotném sklonku studené války, jen dva roky před pádem komunistických režimů ve východní a střední Evropě, podepsali tehdejší americký prezident Ronald Reagan a nejvyšší sovětský představitel Michail Gorbačov.

Jan Bednář: USA obvinily Rusko z porušení dohody INF
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA
reklama

Dohoda známá pod anglickou zkratkou „INF“ eliminovala tehdy celou jednu kategorii jaderných zbraní – velmi nebezpečné a všeobecně obávané střely středního doletu. Týkala se zejména střel s plochou dráhou letu odpalovaných ze země, které mohou zasáhnout cíl vzdálený v rozmezí pěti set až pět a půl tisíce kilometrů. 

Vzhledem k tomu, že se jedná o dohodu, která ve své době výrazně přispěla k uvolnění napětí mezi Spojenými státy a Sovětským svazem, a tím i k definitivnímu ukončení studené války, považuje americká strana její přehlížení současným vedením v Kremlu za velmi vážnou věc. 

Dohoda zakazuje „vlastnictví, výrobu a zkoušky“ raket středního doletu i vlastnictví a výrobu příslušných odpalovacích zařízení. Není to ale poprvé, co Rusko tuto dohodu porušilo – poprvé to bylo už před šesti lety, při zkoušce nové ruské střely s plochou dráhou letu v roce 2008. 

Letos v lednu referoval o podobném porušení této dohody americký deník New York Times a nedávno zřejmě došlo k dalšímu takovému incidentu. V pondělí tohoto týdne poslal podle tohoto deníku americký prezident Obama dopis v té věci ruskému prezidentovi Putinovi prostřednictvím amerického velvyslanectví v Moskvě. A americká vláda zároveň informovala své spojence v Severoatlantické smlouvě o porušování dohody. 

O záležitosti hovořil údajně telefonicky v těchto dnech i americký ministr zahraničí John Kerry se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem a vyzval Moskvu k dodržování dohody. 

„Spojené státy jsou odhodlány prosazovat dohodu INF,“ řekl v televizi CNN vysoce postavený člen americké vlády, „žádáme Rusko, aby se vrátilo k dodržování svých závazků a zlikvidovalo nepovolené předměty ověřitelným způsobem.“ 

Problém ale je, jak vysvětlují američtí odborníci, že porušení dohody – jakým je samotná zkouška rakety středního doletu – představuje něco, co se už stalo a co Rusko nemůže vzít zpět. 

Spojené státy však požadují, aby Rusko v souladu s dohodou zlikvidovalo nejen rakety, ale i příslušné odpalovací rampy. Zatímco rakety jsou relativně malé a lze je poměrně snadno schovat, jejich odpalovací zařízení lze dnes poměrně dobře lokalizovat. 

Korespondent britské BBC Nick Childs uvádí nová obvinění Ruska do souvislostí se současným vývojem na Ukrajině a všeobecným zhoršováním vztahů mezi oběma velmocemi. Historicky významná americko-sovětská dohoda INF by podle jeho soudu mohla být vzorem dalším zemím a neměla by upadnout v zapomnění.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rozhlas.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan David: Iracionální feminismus v Evropském parlamentu vítězí

7:34 Ivan David: Iracionální feminismus v Evropském parlamentu vítězí

Hlasoval jsem proti přijetí Zprávy o prosazování rovnosti žen a mužů ve vzdělání a zaměstnání v obla…