Jan Bureš: Blíží se konec “zlatých časů” německého bundu?

15.09.2016 10:49 | Zprávy

Dluhopisy upadly v posledním týdnu v nemilost. Německý bund za poslední týden ztratil skoro 2 % a jeho výnos se poprvé od června vyhoupl zpátky do kladných hodnot. Stává se z jednoho z nejvýnosnějších aktiv posledních let konečně “horký brambor”, kterého se investoři budou těžko zbavovat?

Jan Bureš: Blíží se konec “zlatých časů” německého bundu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Je to možné. Za výraznými zisky (nejen) německých dluhopisů od roku 2014 stála směs příznivých faktorů na straně poptávky i nabídky. Některé z nich v tuto chvíli vyprchávají. Začněme od nabídky - rozpočtové schodky se snížily za poslední tři roky znatelně ve všech velkých vyspělých ekonomikách (G7). Nejmarkantnější je to ovšem v Německu, kde se zvětšily rozpočtové přebytky a celkový veřejný dluh je i díky tomu oproti minulému roku o zhruba 135 miliard eur nižší. Je pravděpodobné, že německý přebytek se letos i příští rok sníží. I tak ale nelze čekat, že nabídka nových německých dluhopisů začne v dohledné době výrazněji růst.

Je ale možné, že se zhorší poptávka po dluhopisech. Podle našich analýz přispěla k rostoucí poptávce (od roku 2014) po německém bundu nejprve padající cena ropy a inflace.Následně bund pozitivně ocenil i reakci ECB na nízkou inflaci - poptávku zvýšil jak pokles krátkých sazeb do záporu, tak především rozjezd kvantitativního uvolňování (QE). A na této frontě pomalu dochází ke změně počasí. Za prvé počítáme s tím, že stabilní ceny ropy a jádrové inflace by měly na konci tohoto roku konečně posunout celkovou inflaci v eurozóně výše - odlepíme se od nuly a budeme se pohybovat lehce nad 1 %. A pokud vše dobře půjde, mohla by ECB od března příštího roku pomalu odbourávat QE. V takovém prostředí a při stávajících super-nízkých výnosech by měla poptávka po bundech slábnout.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Proč jsem stále na straně Donalda Trumpa

11:34 Ivo Strejček: Proč jsem stále na straně Donalda Trumpa

Denní glosa Ivo Strejčka