Jan Bureš: Čekání na evropský investiční balík

19.11.2014 13:50 | Zprávy

Evropská komise by měla příští týden představit plán jak rozhýbat ekonomiku eurozóny. S tím jak se termín zveřejnění blíží, rostou i hlasy skeptiků. Včera přiznal francouzský ministr hospodářství, že se bojí dalšího zklamání.

Jan Bureš: Čekání na evropský investiční balík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Nový šéf Komise Jean Claude Juncker cítí, že hospodářský růst a pracovní místa jsou v tuto chvíli prioritou číslo jedna. Oznámil proto, že Komise představí balík na podporu investic v celkovém objemu 300 mld. euro. To je o něco víc než 2 % evropského HDP a v tuto chvíli by se rozhodně hodily. Řada evropských ekonomik má naplno otevřené měnové kohouty, relativně pročištěný bankovní sektor, ale domácí poptávka je stále slabá. Rozumná rozpočtová expanze by rozhodně mohla pomoci (i když sama neřeší řadu strukturálních problémů).

Problém je, že se k ničemu takovému pravděpodobně neschyluje. EU sama o sobě samozřejmě takové peníze nemá k dispozici - roční rozpočet EU nedosahuje ani 150 mld. eur a skoro polovina jde v tuto chvíli na zemědělskou politiku.Je tedy docela pravděpodobné, že investiční balík nepřinese do hry zcela nové veřejné peníze. Pak může pouze sázet na dostupné veřejné zdroje a věřit, že dokáží přitáhnout více soukromého kapitálu. Ambiciózní objem plánu - 300 mld. eur - také nakonec nemusí ukazovat na celkový objem nových veřejných a soukromých zdrojů ale pouze na odhadovaný dopad do ekonomiky. A ten může být čistě iluzorní hrou s čísly.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla