Jan Bureš: Centrální banka zatím nechává sazby v „plusu”. Pravděpodobnost zavedení záporných sazeb ale může narůstat

31.03.2016 16:53

Česká národní banka (ČNB) se dnes rozhodla ponechat sazby beze změny. Záporné sazby na zasedání diskutovala, nedošlo ale ani k hlasování o jejich zavedení. V uplynulých měsících sice začali centrální bankéři aktivněji s myšlenkou záporných sazeb koketovat, ale ne kvůli potřebě dalšího uvolnění měnové politiky.

Jan Bureš: Centrální banka zatím nechává sazby v „plusu”. Pravděpodobnost zavedení záporných sazeb ale může narůstat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama
Ta je podle centrální banky nastavena správně, a pokud by bylo třeba měnové podmínky uvolnit, použijí k tomu centrální bankéři kurz koruny. O záporných sazbách začala ČNB uvažovat proto, že se bála, aby snižování sazeb v eurozóně nenastartovalo masivnější příliv “horkých peněz” a zbytečně neprodražilo obranu slabé koruny. Poslední snížení depozitní sazby ECB (i vzhledem k opatrné rétorice šéfa ECB Draghiho) ale zatím rychlejší příliv horkých peněz do korun nevyvolalo – z hlediska přírůstku likvidity v českém finančním systému byl měsíc březen zatím letos nejslabší. I proto se asi dnešní debata o zavedení záporných sazeb nesla zatím spíše v akademickém duchu.
 
I když ČNB dnes záporné sazby nezavedla, může se k  tomu odhodlat v pozdějším průběhu roku, pokud znovu výrazněji zesílí příliv spekulativních peněz do korun (na úrovně srpna a září 2015). Toho můžeme být svědky s blížícím se koncem intervenčního režimu v Česku. Je totiž těžké představit si opuštění intervenčního režimu za situace, kdy české sazby budou výrazněji výše než eurové.

Pokud by se ČNB v budoucnu rozhodla záporné sazby zavést, postupovala by ale vzhledem k řadě možných negativních vedlejších efektů velice opatrně – zavedla by asi dvě sazby a rozhodně by neměla ambice srážet průměrnou sazbu pod depozitní sazbu ECB (dnes
-0,40 %). I eventuální zavedení záporných sazeb v budoucnu by podle našeho názoru nevedlo k poklesu delších (pětiletých až desetiletých sazeb), ale promítlo by se pouze u krátkých výnosů (se splatností do dvou let).

Autor je ekonom bankovní instituce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Krystlík: Ve vládě jsou zřejmě samí hlupáci

20:35 Tomáš Krystlík: Ve vládě jsou zřejmě samí hlupáci

Čekal jsem, že se někdo ozve s kritikou počinů české vlády za posledních 24 hodin. Nikdo si toho nep…