Jan Bureš: Ekonomika eurozóny na konci roku šlápla na plyn, inflace nejvýše za čtyři roky

31.01.2017 13:36

Ekonomika eurozóny nakonec překonala i náš odhad a ke konci roku 2016 skutečně šlápla na plyn – mezi-kvartálně rostla o 0,5 % a meziročně o 1,8 %. Za celý rok tak eurozóna rostla o 1,7 %. I když není ještě k dispozici detailní struktura, počítáme s tím, že se dařilo většině složek poptávky i nabídky. Oproti třetímu kvartálu zrychlily podle nás především průmysl (na straně nabídky) a investice a spotřeba na straně poptávky. Lehce zaostávat naopak mohly vývozy. Dobrý výkon ekonomiky eurozóny ke konci roku 2016 jenom podtrhuje výraznější pokles nezaměstnanosti, která spadla v prosinci na 9,6 % - nejnižší úrovně od roku 2009.

Jan Bureš: Ekonomika eurozóny na konci roku šlápla na plyn, inflace nejvýše za čtyři roky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

Dobře zatím vyznívají i předstihové ukazatele, které indikují dobrý start do roku 2017. Věříme proto, že by ekonomika eurozóny i v tomto roce mohla růst slušným tempem okolo 1,6 %. Na druhou stranu na stole je řada především politických rizik (od brexitu, přes  francouzské a německé volby až po nejistou politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa), které mohou dynamiku růstu nakonec tlumit (především skrze slabší investice).

Současně s lepším HDP dostaly trhy i vyšší inflační čísla. Inflace v eurozóně vyskočila na nejvyšší úrovně za poslední čtyři roky (1,8%). Na druhou stranu to ale bylo primárně kvůli energiím.Jádorvá inflace zůstává dál na 0,9%.  Je proto pravděpodobné, že po krátkodobém nárůstu inflace (vrchol odhadujeme v únoru až březnu) inflace v druhé polovině roku opět zvolní (viz graf).  I proto pravděpodobně nebudou vyšší inflační čísla zatím znamenat žádnou revoluci v uvažování ECB. A i z tohoto důvodu na ně asi dnes výrazněji nezareaguje ani euro, které bude dál předpokládat pokračování politiky QE do konce roku 2017. Eurové dluhopisy zase budou více ve vleku dění v USA – zde vidíme výhledově stále prostor pro další růst výnosů na delším konci křivky. 

Rplot58.jpeg

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Průzkum agentury Data Collect za měsíc červen

15:32 Jiří Paroubek: Průzkum agentury Data Collect za měsíc červen

Data Collect a Kantar CZ jsou agentury pro výzkum veřejného mínění, které pracují dlouhodobě pro Čes…