Jan Bureš: Jsou poslední ztráty dolaru skutečně tak “záhadné”?

19.02.2018 11:48

Na “záhadné” ztráty amerického dolaru v uplynulém týdnu se dá dívat hned z několika úhlů. Proč vlastně záhadné?

Jan Bureš: Jsou poslední ztráty dolaru skutečně tak “záhadné”?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Americký dolar v posledních několika měsících systematicky ignoruje dobrá čísla z domácí ekonomiky a nárůst amerických výnosů. Viditelně rostou domácí inflační tlaky, a proto americké dvouletý výnos doputoval v posledních týdnech až do blízkosti 2,50 % (skoro desetiletá minima). Rozdíl mezi americkým a eurovým dvouletým výnosem vzrostl za poslední tři měsíce o více než jeden procentní bod a je poblíž historických maxim (přes 2,5 procentního bodu). Podle učebnicových teorií nekryté úrokové parity by takový vývoj měl být pro dolar pravým požehnáním. To zatím rozhodně není. Dolar na frontě s eurem ztratil za poslední tři měsíce více než 8 % a jako by mu nebylo pomoci…

Prvním vysvětlením může být přílišná orientace forexových obchodníků na eurozónu. Dobrá čísla chodí z celého světa a největší pozitivní překvapení svým způsobem stále přicházejí z eurozóny, kde stále ECB pumpuje do trhů likviditu a drží sazby v záporu. Až otočí kormidlem, může být prostor pro pohyb sazeb a výnosů daleko vyšší než v USA. Někteří investoři se toho mohou s předstihem bát a jdou z dolarů do eur s předstihem, ještě ve chvíli kdy eurové sazby zůstávají “pod bodem mrazu”.

Druhé vysvětlení souvisí s americkou ekonomikou a strachem investorů z narůstajícího deficitu veřejných financí. Daňové reformy a investiční plány Donalda Trumpa se trefují do vrcholu amerického hospodářského cyklu. Americký deficit v dalších dvou letech pravděpodobně dosáhne 6 % HDP - nejhorší čísla v poválečné historii, když si odmyslíme epizodu velké ekonomické krize. To není moc povzbudivé, protože na vrcholu hospodářského cyklu už nemusí být tak jednoduché pro řadu firem sehnat financování a federální vláda masivním prodejem nových dluhopisů může jednoduše vytlačovat soukromé hráče z trhu… Zvlášť když se začíná dluhopisů zbavovat čím dál rychleji i americký Fed.

Obavy z dolaru se tak z řady směrů dají pochopit. Jen je třeba mít na paměti, že svá slabá místa má samozřejmě i euro a na ty jako by se minimálně v posledních týdnech trochu zapomnělo. Připomenout je ovšem velice brzy mohou již italské volby, které jsou naplánovány na začátek března.

Jan Bureš
finanční analytik

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

16:14 Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

Světové agentury, vč. např. Bloombergu, zveřejnily počátkem týdne čísla převzatá od čínského statist…