Na vystoupení v Mezinárodním měnovém fondu navíc otevřeně řekla, že super-uvolněná měnová politika podle ní neohrožuje stabilitu finančního systému. Necítí tak při rozhodování potřebu brát v potaz jiné faktory než inflaci a zaměstnanost.
Jako větší problém vidí finanční stabilitu Banka pro mezinárodní platby (BIS). Ta ve své poslední zprávě zveřejněné naopak nabádá velké centrální banky před tím, aby neprotahovaly období super-nízkých sazeb. BIS přiznává supeuvolněné měnové politice pozitivní roli těsně po pádu Lehman Brothers, kdy světu hrozil finanční kolaps. Teď je ale její účinnost podle BIS minimální a uvolněné měnové kohouty pouze výrazně zvyšují ochotu investorů riskovat a nafukují nerovnováhy na rozvíjejících se trzích. BIS zvlášť varuje před rychlým nárůstem zahraničního dluhu v rozvíjejících se ekonomikách (http://www.bis.org/publ/arpdf/ar2014e4.htm). Od začátku roku 2008 se zahraniční dluh v rozvíjejících se ekonomikách zvýšil o 2 biliony dolarů. Řada studií přitom ukazuje, že je to přímý důsledek uvolněných měnových podmínek v USA, které jsou rozvíjející se ekonomiky fakticky nucené dovážet.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…