Jan Bureš: Předčasné splátky ECB. Riziko pro evropské oživení?

19.02.2013 10:40

Na konci roku 2011 se Evropská centrální banka snažila uhasit bobtnající napětí na evropském bankovním trhu. Hlavním nástrojem se staly tříleté repo operace (LTRO).

Jan Bureš: Předčasné splátky ECB. Riziko pro evropské oživení?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Šlo o největší peněžní injekce v třináctileté historii eurozóny - prostřednictvím dvou kol LTRO si banky na účet připsaly přes bilion eur v tříletých penězích. Na začátku roku 2013 vypadá situace v evropském finančním sektoru výrazně klidněji, a tak se ECB rozhodla dát bankám možnost peníze z LTRO předčasně splatit. Otázkou je, zda to není předčasné a zda rychlé smrskávání bilance ECB nemůže ohrozit nástup křehkého oživení v eurozóně v průběhu roku 2013.

Zatím dostaly banky možnost splácet půjčky z prvního kola LTRO (celkový objem 489 miliard eur) a většinu investorů vcelku překvapil počáteční zájem o splátky. Hned první týden na konci ledna banky splatili 137 miliard eur. V následujících týdnech ale objem splátek drasticky poklesl a pohybuje se v jednotkách eur. Tento týden dostanou banky poprvé možnost splatit půjčky z druhého kola LTRO (529 miliard euro) a objem splátek tak pravděpodobně opět naroste do blízkosti 130-140 miliard eur. Řada velkých španělských bank, kterých se LTRO týkala především, již oznámila, že chce půjčky splatit. Na druhou stranu v navazujících týdnech asi podobně jako u první vlny LTRO dobrovolné splátky výrazně propadnou. Do konce prvního kvartálu tohoto roku tak celkové splátky LTRO asi nepřekročí 300 miliard eur. Je to příliš, nebo si s tím evropský finanční sektor zvládne poradit?

I když přebytek likvidity na evropském mezibankovním trhu poklesne, v tuto chvíli nevypadá, že by se to mělo výrazněji projevit na sazbách EONIA. EURIBOR byl zase v průběhu roku 2013 zatím více než dynamikou splátek ovlivněn rétorikou šéfa ECB Maria Draghiho. Potenciální nebezpečí tak skrývají pouze neuváženě rychlé splátky některých bank na periferiích eurozóny. Například italské banky by v případě špatného výsledku víkendových voleb mohly hořce litovat nižšího polštáře likvidity. I proto zatím, na rozdíl od španělských, zůstávají ve splátkách opatrnější.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

20:30 Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

Tento webový vtip připomíná dnes základní problém naší doby: totální nezájem o minulost, ignoranci h…