Jan Bureš: Sázky na růst amerických sazeb stoupají, akcie se zatím drží

23.05.2016 11:01 | Zprávy

Je překvapivé, s jakým klidem přijaly trhy v uplynulém týdnu stoupající pravděpodobnost růstu sazeb v USA a silnější dolar.

Jan Bureš: Sázky na růst amerických sazeb stoupají, akcie se zatím drží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

I když pravděpodobnost růstu sazeb v USA na červnovém zasedání vzrostla za několik dní z 5 % na více než 30 %, akcie během uplynulého týdne skončily v plusu, stejně tak jako ropa. Uvidíme, zda jim to vydrží i tento týden. Sázky na růst amerických sazeb mohou totiž teoreticky dál růst.

V uplynulém týdnu jestřábí rétorikou překvapila řada silných jmen z Fedu. Zejména blízký spolupracovník Janet Yellenové ze sanfranciského Fedu John Williams a šéf vlivného newyorského Fedu William Dudley. O víkendu pak zaskočil investory jinak holubičí šéf bostonského Fedu Eric Rosengren (hlasující člen v tomto roce), který v rozhovoru pro Financial Times otevřeně řekl, že se schyluje k dalšímu růstu sazeb. Nebojí se sice zatím nárůstu inflačních tlaků, ale má strach z dopadů uvolněné měnové politiky na přehřívající se realitní trh - něco, co v Bostonu může dnes pravděpodobně každý zažít na vlastní kůži.Po takové jestřábí smršti jsou možná 30% sázky na červnový růst amerických sazeb ještě nízké. Trhy ale chtějí ještě vyčkat na to, jak se k dalšímu růstu sazeb postaví v posledních měsících spíše zdrženlivá šéfka Fedu Janet Yellenová. Ostře proto bude sledována její čtvrteční přednáška na Harvardu, a to i když klíčové bude pravděpodobně až její plánované vystoupení 6. června (těsně po souhrnných číslech z amerického trhu práce).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Nedostatek zdravotníků

Fakt myslíte, že tím, že jste navýšili kapacitu lékařských fakult jste vyřešili problém s nedostatkem zdravotníků? Uvědomujete si, kolik lidí školu vystuduje, ale pak práci nechce dělat nebo ji dělá radši za hranicemi za lepší peníze? Takže moje otázka, jak jste tedy problém vyřešili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Mrázek: Co nám dnes říká srpen 68

15:26 Petr Mrázek: Co nám dnes říká srpen 68

Kdosi kdysi zpracoval precizní chronologický přehled událostí 21. srpna 1968 a dnů následujících. Po…